Spokojný tréner Machovič: Tomášovo štvrté miesto hovorí za všetko

Tréner Miroslav Machovič mohol byť právom pyšný na svojich zverencov Tomáša Klobučníka a Katku Listopadovú po ich vystúpeniach v piatkových pretekoch na majstrovstvách Európy v krátkom bazéne v dánskom Herningu. Tomáš vo finále prsiarskej stovky štvrtým miestom dosiahol životný úspech a výkonom 57,75 s znova zlepšil vlastný národný rekord o desať stotín sekundy. Od bronzovej medaily ho delilo 0,51 s.  Katka obsadila v semifinále krátkej polohovky 9. priečku v osobnom maxime 1:00,49 min a predstaví sa v sobotňajšom finále, kde bude štartovať desať plavkýň. 

Ako ste prežívali Tomášovo finále? - spýtali sme sa bývalého popredného slovenského znakára.

"Veľmi som sa naň tešil. Vedel som, že to bude dobré, už som tam Tomáša možno aj 'zahliadol' na bedni, ale stál som nohami pevne na zemi. Bol to určite veľký zážitok."

Čo hovoríte na jeho výkon?

"Bol veľmi kvalitný, či už v piatkovom semifinále alebo potom vo finále, kde čas zlepšil ešte o desatinu sekundy. Už to semifinále bolo dobré, nejaké extra chyby som tam nevidel, aj keď Tomáš hovoril, že jeden výjazd mu až tak nevyšiel. Vo finále mu v závere možno dva-tri zábery prekĺzli, ten dohmat nebol až taký ideálny, ale celkovo sme veľmi spokojní. To štvrté miesto hovorí za všetko."

Pritom stovka nie je Tomášova topdisciplína.

"Nie je, ale my sme si verili. Vedeli sme, že ak všetko pôjde podľa plánu, mohol by to byť dobrý čas. Nakoniec to vyšlo. Počkáme si na dvojstovku, veríme, že aj tam by to mohlo takto ísť."

Môže sa, aj teraz na základe tohto výborného výsledku, Tomáš postupom času pevne usadiť v európskej špičke aj na stovke? 

"Určite. Veď stále je na jeho časoch vidieť progres, stále sa približuje k najlepším, kde je to už o milimetroch - a aj o šťastí. Ešte sú tam rezervy, takže vie ten čas potlačiť dole."

Katka nemala vo štvrtok vydarený úvod, ale v piatok si to vynahradila.

"Osobák si zaplávala už ráno, v semifinále ho ešte zlepšila. Zamerali sme sa na u nej popoludní na prsia a prišiel posun o takmer pol sekundy. Paráda."

Sama sa vyjadrila, že túži po čase pod jednu minútu. Je tých 49 stotín sekundy nad ňou v slabších prsiach?

"Je tam určite viac, možno sekunda, sekunda a pol. Preto sa v budúcnosti zameriame práve na ne. Bez nich tá polohovka jednoducho nejde. Prvú časť trate má veľmi kvalitnú, tam sa môže  porovnávať s najlepšími, ale potom zaostáva."

Čo od nej očakávate vo finále?

"Tam je to už hop alebo trop. Okrem toho má v sobotu aj stovku delfín, aj na to sa bude zameriavať. Medzi pretekmi má len malý časový oddych, takže uvidíme."

 

Event reference: