Rišo vo finále siedmy, Aďa v semifinále desiata

Richardovi Nagyovi vôbec nevyšlo piatkové finále krauliarskej tisícpäťstovky na majstrovstvách Európy v krátkom bazéne v Netanyi. Na svojej najobľúbenejšej trati o vyše osem sekúnd zaostal za vlastným národným maximom 14:35,50 min, keď finišoval ako siedmy v čase 14:43,82. Senzačne šiel najväčší favorit na zlato Gregorio Paltrinieri, ktorý po vyše štrnástich rokoch prekonal svetový rekord bývalej austrálskej hviezdy Granta Hacketta (14:10,10 v auguste 2001 v Perthe). Talian dohmatol teraz v Izraeli za 14:08,06. "Bolelo ma to a vôbec som nechytil tempo. Keď začnem o desať sekúnd pomalšie ako štvrtý, nemôžem čakať zázraky. Dostal som 'päťdesiatku' od svetového rekordéra, ktorého výkon som, žiaľ, nemohol vidieť. Krauly na týchto pretekoch sú v mojom podaní katastrofálne a dúfam, že do olympijských hier v Riu sa to zlepší," komentoval svoje vystúpenie Rišo. Nadchol ho famózny čas talianskeho vytrvalca. "Myslel som si, že Hacketta na krátkom bazéne už nikto neprekoná. A tobôž nie Greg, ktorý má obrátky pomaly horšie než ja. Hovoril mi, že pláva veľa, je uprostred prípravy na Rio a vôbec mu to tu nesedí. Evidentne však viac než mne," povedal ešte Nagy.

Na prvé vážne seniorské finále si Andrea Podmaníková ešte musí počkať. V piatkovom semifinále prsiarskej stovky jej ušlo o sedemnásť stotín sekundy, keď ako desiata najrýchlejšia dohmatla za 1:06,16 min. Prekonala vlastný národný rekord 1:06,88 z predpoludňajšej rozplavby. "Je to veľmi pekný výsledok s prihliadnutím na to, že mám iba sedemnásť rokov. Chcela som si prvý raz zaplávať vo veľkom seniorskom finále, ale musím si na to ešte počkať. Pred pretekmi som však neverila ani v postup do semifinále, takže mám radosť. Dúfam, že to príde na najbližšej 'Európe'. Čas aj pocity sú fajn. Ešte to síce nestačí na úplnú špičku, ale dá sa to všetko dohnať," hodnotila svoje vystúpenie. 

Ani Tomáš Klobučník sa neprebojoval do osmičky najlepších na prsiarskej stovke, v semifinále obsadil 15. priečku časom 59,00 s. Na kontinentálnom šampionáte v Herningu 2013 skončil v tejto disciplíne na 4. mieste a vlani na svetovom šampionáte v katarskej Dauhe ju plával najrýchlejšie v kariére - v slovenskom rekorde 57,71. 

Lucia Ledererová v rozplavbách prsiarskej stovky dohmatla za 1:10,28, klasifikovali ju na 33. pozícii. "Chcela som ísť pod 1:10, ale aj tak som s časom spokojná. Je to o vyše sekundu zlepšený osobák po dlhšom čase. Po päťdesiatke som mala trochu obavy, lebo tá mi úplne nevyšla, ale z prvej stovky na vrcholnom podujatí mám radosť," povedala členka VŠK UK Bratislava. 

Dvojstovka znak dobre vyšla Karin Tomečkovej - dohmatla v novom slovenskom rekorde 2:09,14. Prekonala doterajšie maximum Karolíny Hájkovej (2:10,26), ktorá v rozplavbe po nej plávala za 2:09,86. "Snažila som sa, čo to dalo. Veľmi dobre som to mala rozbehnuté, koniec už veľmi bolel, ale bojovala som ďalej. Som veľmi rada, že mám slovenský rekord v tejto disciplíne aj v krátkom bazéne. Cítila som 'povinnosť' mať ho aj v dvadsaťpäťke. Zatiaľ tu platí, že čo štart - to osobák. Teším sa na zajtrajší šprint a dúfam, že budem mať stopercentnú úspešnosť. Nezameriavala som sa na nijakú z disciplín, do každej som išla na sto percent a zatiaľ sa mi veľmi darí," poznamenala Karin. Kaja prišla o slovenský rekord, ale prvý raz išla pod 2:10. "Som spokojná. Prvá stovka sa šla úžasne, potom som začala všetko cítiť. Od rána bola zima, až kým som neskočila do bazéna. Aj v ňom som cítila studený vzduch. Na túto dvojstovku som sa najviac zamerala, som rada za posun o tie zhruba desatiny. Nevyšla mi obrátka po 150 m, aj to trošku zavážilo," uviedla. 

Miroslav Aschengeschvantner na 200 m polohové preteky atakoval slovenský rekord Richarda Nagya 1:58,41 z polovice novembra. Dvadsaťjedenročný plavec bol iba o sedem stotín sekundy pomalší a obsadil 23. miesto. Pavol Jelenák dohmatol za 2:02,15 a skončil tridsiaty siedmy.

 

Event reference: