Plavci na OH 2016 v RIO DE JANEIRO

Traja reprezentanti v plávaní s istou nomináciou na OH RIO 2016, ďalší štyria s B limitom si ešte počkajú na pozvánku od svetovej plaveckej federácie FINA.

Tretieho júla bol posledný deň pre našich plavcov, dokedy mohli plniť limity na Olympiádu v RIU 2016. Rišo Nagy splnil A limity v dvoch disciplínach - 1500 metrov voľný spôsob, 400 metrov polohové preteky a pridal aj limit v diaľkovom plávaní na 10 km. Katka Listopadová, splnila A limity v disciplínach 100 metrov motýlik a 100 metrov znak. Tretím A limitárom je Tomáš Klobučník, ktorý splnil limit na 100 metrov prsia. V hre sú ešte ďalší štyria pretekári, ktorí by mohli dostať pozvánku na Olympiádu s B limitom, o tom však rozhodne FINA. Ťažkú pozíciu, ale predsa  iskierku nádeje má Miroslava Syllabová na 50 metrov voľný spôsob, o niečo lepšiu pozíciu majú dievčatá Andrea Podmaníková na 200 resp. 100 prsia, Karolína Hájková v disciplíne 200 metrov znak. Za beznádejnú nemožno považovať ani účasť mladého talentovaného Tomáša Púchleho, ktorý má limity na 50 a 100 metrov voľný spôsob. Menej šťastia už mali ďalší plavci s B limitom, ktorí sú "iba" dvojkou v disciplíne, kde lepšiu priečku má plavec či plavkyňa pred nimi a nominačné kritériá sú neúprosné: v jednej disciplíne môžu štartovať maximálne dvaja plavci s A limitom, ak má v disciplíne splnený plavec A limit, nemôže v nej štartovať pretekár s B limitom. S B limitom môže štartovať za krajinu iba jeden pretekár. Čiže do bojov o miestenku na OH už žiaľ nezasiahnu: Barbora Mišendová s disciplínami 100 metrov  motýlik a 50 m voľný spôsob, Katarína Filová na 50 metrov voľný spôsob, Karin Tomečková na 200 metrov znak a ani  Marek Botík v disciplíne 100 metrov  prsia. 

Slovensko možno v plávaní prirovnať k futbalovému Islandu na majstrovstvách Európy, ktoré taktiež prekvapuje celý svet. Aj my na  Slovensku máme menej regulérnych plaveckých bazénov, ako má mesto Budapešť, ale plávanie tu zažíva doslova boom. Dokázali sme to medailou na majstrovstvách Európy, troma istými miestenkami na OH v Riu, ale máme aj ďalších nádejných juniorov ako Tomáš Púchly, Barbora Tomanová, či Vladimír Štefánik. Medzi Európsku elitu sa už pomaly šplhajú  minuloročná juniorka Andrea Podmaníková, či o rok staršia Karolína Hájková. Výbornú progresívnu formu má aj naša ženská jednotka Katarína Listopadová. 

Som právom hrdý na Slovenské plávanie, a aj keď som z mojej pozície nemohol priamo ovplyvňovať výkony našich reprezentantov, bolo mi potešením, že som sa mohol štyri roky podieľať na práci s reprezentáciou, ktorá nám prinášala po celý čas sladké ovocie v podobe skvelých výkonov. Verím, že žezlo reprezentácie, ktoré som v roku 2012 po OH v Londýne prevzal, odovzdávam do rúk môjmu mladšiemu a skúsenému následníkovi Miroslavovi Machovičovi, ktorému sa podarí do OH 2020 v Tokiu zažiť ešte viac, alebo aspoň toľko radosti s reprezentáciou, ako sa podarilo mne. 

Našim olympionikom a ich trénerom prajem pevné nervy, veľa športového šťastia a skvelé časy. Dovoľte mi poďakovať sa všetkým reprezentantom, ich trénerom, ale aj spolupracovníkom z SPF za štvorročnú spoluprácu, ktorá nebola ľahká a vždy podľa našich predstáv. Verím, že moje cesty sa aj napriek veľkej vyťaženosti pre šport v meste Košice ešte zatočia späť k môjmu životnému poslaniu, k plávaniu. 

V prílohe plnenie limitov podľa poradia

Ivan Šulek - manažér reprezentácie v plávaní.