Po skupinových súbojoch na ME na Malte s trénerom Karolom Bačom ml.: ,, Táto generácia má slušnú úroveň ! "

Slovenská vodnopólová juniorská reprezentácia má za sebou skupinové vystúpenia na ME na Malte a nakoniec cieľ, s ktorým zverenci trénerskej dvojice Karol Bačo mladší a Peter Nižný na ME cestovali, nenaplnia. Tým bol vyhrať aspoň jeden zápas a vyhnúť sa stretnutiam v skupine o 13.-16.miesto. Žiaľ, po troch prehrách v skupine hráme v stredu ráno od deviatej proti nám dobre známym Nemcom a ak uspejeme, tak budeme hrať po dvoch dňoch voľna o 13.miesto proti lepšiemu zo zápasu Ukrajina vs Malta. Po skupinových stretnutiach sme sa s trénerom Karolom Bačom mladším porozprávali na viacero tém.

Pán tréner, začnime najprv pohľadom na dnešný súboj proti Rusku, aký bol z vášho pohľadu ?

,, Dnes to z nášho pohľadu nebol zlý zápas, aj keď sme chceli ísť za víťazstvom. Samotné stretnutie bolo po celý čas vyrovnané, za stavu 8:7 na začiatku štvrtej štvrtiny sme mali výhodu presilovej hry, ale nepremenili sme ju a potom súper svoju šancu využil. Výsledkom bola trojgólová výhra súpera. Popravde, výsledky ktoré sme uhrali zlé nie sú, aj keď tomu chýba nejaká tá výhra. My sme si ciele postavili dosť vysoko a uvidíme ako sa nám v stredu ráno bude dariť s reprezentáciou Nemecka. Aj výsledky v našej skupine tu na ME na Malte ukázali, že naša skupina je asi najvyrovnanejšia, aj samotní Turci dokonca dnes dokázali zahrať vyrovnaný zápas i keď nakoniec prehrali o dva góly 7:9. Mrzí ma to, že sa nám nepodarilo získať nejaké tie body, aj keď sme boli v prvom zápase s Gréckom veľmi blízko a aj dnes sme to mohli dať. Treba však rešpektovať aj silu súpera, treba si aj reálne pozrieť v akom stave sa reálne nachádzame, čo sa týka samotných podmienok. Nech je tak, alebo onak, ideme bojovať tak, aby sme nad Nemeckom vyhrali a uvidíme čo to celé prinesie."

Ste sklamaní, že nakoniec bude hrať Slovensko len v skupine o 13.-16.miesto ?

,, Mohli sme byť alibisti a mohli sme si povedať, že bude nám stačiť tak, ako je to v posledných rokoch možno vyhrať nejaký zápas v závere, ale my sme si ich dali vyššie. Viete, je veľmi veľa faktorov, ktoré to celé naše vodné pólo ovplyvňujú. Musím ale zdôrazniť, že po našom treťm stretnutí na ME na Malte je vidno, že sú veci, ktoré zlepšujeme. Všetko dnes so všetkým súvisí, ale to je predmetom ďalších hodnotení, debát a samotného smerovania. Mrzí ma, že sa nám nepodarilo naplniť ciele, pretože tie výsledky ukazujú, že mohli sme nejaký ten bodík získať. Myslím si, že sme neboli ďaleko od postupu ďalej, ale je veľmi veľa vecí, ktoré v našom vodnom póle treba zmeniť a uvidíme, či sa to podarí. Podmienky, financie, celkový prístup a pohľad hráčov a rodičov a prístup k tomu, či to chcem robiť na profesionálnej úrovni alebo nie. Opakujem, je to veľmi veľa, pre niekoho drobností, niekto povie, že sú to možno maličkosti, ale z toho množstva maličkostí sa potom vyskladá celá mozaika. Táto generácia má slušnú úroveň  ! "

V stredu skoro ráno odohráme už tretí duel po sebe o 9-tej hodine rannej. Hráme o 13.-16.miesto proti Nemecku, ktoré sme v kvalifikácii v slovinskej Ľubľane porazili, ale na prípravnom piešťanskom turnaji Balnea Cup sme s nimi prehrali. Aký máte pocit z Nemecka ?

,, Nemci ako národ športový a kolektívny sa vedia zomknúť ! Disciplína, ktorou disponujú a ktorú im dáva tréner Milan Šagát sú veci, ktoré prinášajú v posledných rokoch v ich vodnom póle ovocie. Každopádne si myslím, že máme na to, aby sme tohoto súpera porazili. Musíme sa naladiť na to, že aj tento zápas je dôležitý aj keď možno sme chceli dosiahnuť víťazstvo v skupine, ale bude dôležité ísť do toho s tým, že tá skupina bola vyrovnaná a tie výsledky nie sú zlé a my neprehrávame s favoritmi  žiadnym rozdielom triedy, tak teraz by sme to radi potvrdili. A to výhrou ! "

Hovoríme o našom stredajšom súperovi - Nemecku. To trénuje tento rok náš Milan Šagát, s ktorým ste si spoločne v metropole východu svojho času zahrali. Bude to aj z tohoto pohľadu zaujímavý zápas...

,, Milan bol v mužstve v Košiciach keď ja som ešte prichádzal ako mladý hráč. Máme spolu dobrý vzťah, neustále sa bavíme aj keď sme sa stretli spoločne pred ME v Piešťanoch. Poznáme sa aj s realizačným tímom, vychádzame spolu veľmi dobre. Akurát dnes sme si povedali, že dnes sme kamaráti, ale zajtra kamaráti nebudeme a pozajtra znova. Zajtra nebudeme pozerať na to, či sa poznáme, alebo či sme spolu hrávali. Každý z nás chce ten svoj tím doviesť do výhry ! "

Zaujímavosťou na týchto ME je fakt, že po stredajšom zápase máme dokonca dva dni voľna a až po nich nastúpime na úplne posledný zápas na ME o celkové umiestnenie. Ako vnímate tento dosť nešťastný systém, že máte dokonca dva dni voľna na takomto šampionáte ?

,, Dnes som sa zhováral s jedným z maďarských rozhodcov a presne sme túto tému spoločne rozoberali. Konštatovali sme, že aj tie finálové zápasy mohli byť skôr a možno sa to celé mohlo v konečnom dôsledku skončiť skôr, ale s tým my koniec-koncov nič nenarobíme. Tak je daný rozpis, samozrejme, že ak by sme postúpili, tak by bol o deň voľna pre zmenu menej. Ja vravím stále, my sa veľakrát divíme, aký je systém inde, čo a ako funguje. V prvom rade sa naučme doma byť voči sebe úctiví, alebo rešpektujme ľudí, ktorí pre tento šport niečo robia, pretože človek keď pôjde za hranice, zažíva niečo úplne iné. Každý ho v podstate pozná, každý sa k vám prihovorí a pochávali vás za to, čo robíte a my doma sme akí sme. Ale to je asi tá mentalita. Systém nezmeníme, my sme veľmi malí na to, aby sme také veci mohli meniť a my len poctivou prácou a krok za krokom skúšať pracovať a uvidíme ako to s nami bude vyzerať ďalej." 

 

Autor: Vodné pólo nás baví - Patrik Pavelka