Po zápase s Tureckom na ME s trénerom Bačom ml. : ,,Ach tie presilové hry ! "

Druhý hrací deň na ME juniorov na Malte je za nami. Po tesnej prehre v úvodnom duely, keď sme nestačili na jedného z favoritov šampionátu Grécko a ťahali sme za kratší koniec pri prehre 10:11, sme očakávali náročný zápas proti nepríjemným Turkom, ktorí v príprave dokázali svoje kvality a s nejedným z favoritov uhrali výborné výsledky a tak sa museli mať mladí Slováci na pozore. Je veľko škodou, že nám súper v takomto veľmi dôležitom stretnutí ušiel už v prvej časti hry na rozdiel troch gólov, keď sme prehrávali 0:3, v druhej už bolo 1:5. Ešte na pár sekúnd sme sa po dvoch góloch v bráne Doruka Ucera dotiahli na súpera na rozdiel dvoch gólov, ale v tretej štvrtine ďalšími troma gólmi nás Turecko položilo do kolien a vybudovalo si náskok, ktorý  už bol nedostihnuteľný. Po dvoch stretnutiach v skupine D majú mladí Slováci na konte dve prehry a v utorok ráno od 9-tej hráme proti Rusku. Ešte stále môžeme postúpiť ďalej, matematika však zajtra dostane určite v mnohých prípadoch zelenú. Po tomto stretnutí sme sa porozprávali na zaujímavé témy s trénerom Karolom Bačom mladším.

Pozápasové hodnotenie :
,, Ja s Petrom Nižným sme chlapcov upozorňovali na to, že Turecko bude nepríjemným súperom, že budú agresívni, koniec-koncov ich výsledky, ktoré už som avizoval pred samotnými ME, keď dokázali poraziť Rusko a včera s Rusmi na turnaji prehrali tesne o gól 7:8, neboli náhodné. Na začiatku sme dostali góly či z pokutového hodu alebo aj presilových hier. Mali sme trochu aj smolu, keď sa tie lopty všelijako odrážali len nie k nám, naopak my sme presilovku nevyužili, lopta sa nám vyšmykla z ruky, jednoducho treba uznať, že Turci boli mimoriadne náročným a nepríjemným, agresívnym súperom. S tým, s čím sme sa stretli včera, sme sa stretli aj dnes a to bol pomer presilových hier v prospech našich súperov je takmer dvojnásobný. Dosť často sa nachádzame v situácii, že sa bránime, ale to vyplýva ja z toho, že súperovi centri nás zatlačia našich obrancov až príliš na dva metre a z toho potom ťažia."

O trénerovej žltej karte necelých 5 minút pred koncom :
,, Išlo v tej situácii o moment keď bol vylúčený Matej Čaraj a turecký hráč nad vodou buď trafil Mateja, alebo trafil tesne vedľa, tak sme argumentovali tým, že po takom údere by mal byť hráč vylúčený, ale žiaľ, nestalo sa tak. Bol vylúčený len Matej. Priznám sa, boli momenty v zápase keď sme upozorňovali na to, aby nám hneď na začiatku neodskočil súper, ale odskočil. Dotiahli sme sa na rozdiel dvoch gólov na 3:5, boli sme znova v hre, ale ak si človek pozrie pomer presilových hier, súper ich dostával častejšie. Nám to percentuálne využitie presilových hier, ktoré bolo včera výborné,dnes už také nebolo, nuž ale treba povedať, že súper bol dnes agresívnejší a nám to celkovo tento štýl nesedí a v podstate aj v momentoch keď sme sa ako tak dotiahli, súper vedel útok uhrať tak,aby získal presilovú hru a dokázal ich následne využiť vo svoj prospech."

K presilovým hrám :
,, Možno je to tým, že my na pozícii obranca centra nie sme až tak silní a treba povedať aj to, že my Slováci nemôžeme čakať, že my budeme tým družstvom, ktoré bude mať viac tých presilových hier. Obzvlášť dnes aj v momente, ktorý som už spomínal, za ktorý som dostal žltú kartu, ale tam vyslovene turecký hráč po odpískaní faulu udrel nášho hráča. Pozor, ja sa na to nevyhováram, jednoducho my tú diplomaciu máme slabšiu a navyše možno aj to, že my celkovo nie sme tak agresívni v samotnej hre, tak možno aj kvôli tomu. Nie je to o jednom faktore, je to o viacerých veciach, to naše slovenské vodné pólo také nie je."

K utorkovému súperovi - Rusku:
,, Pokúsime sa čo najviac znepríjemniť súperovi duel. Podotýkam, Grécko a Rusko majú svoju kvalitu, nanešťastie nám ten dobrý výsledok z kvalifikácie zo slovinskej Ľubľany keď sme jednoznačne dominovali trošku uškodil, pretože aj taký súper ako Malta, ktorý mal možnosť doma sa rozhodnúť, do ktorého koša sa ,,pichne ", tak súperi s nami hrať nechceli. Turci dokázali nielen dnes ale v celej príprave dokázali uhrať dobré výsledky, takže majú fakt dobrý tím. Gréci vyhrali, takže šancu ešte máme, bude to veľmi náročné, Rusi sú ešte fyzicky zdatnejší oproti Turecku, ale je to hlavne o tom, aby sme zbierali čo najviac skúseností a pobili sa o každý výsledok.  Mrzí nás to, že to nevyšlo. Úvod nám proti Turecku nevyšiel a to sa potom v takýchto zápasoch ťažko otáča."

Sumár druhého hracieho dňa :

Skupina A :
Ukrajina vs Čierna Hora 4:9
Chorvátsko vs Maďarsko 10:10
1. Maďarsko     2 4b
2. Chorvátsko   2 4b
3. Čierna Hora  2 3b
4. Ukrajina        2  0b

Skupina B :
Nemecko vs Rumunsko 4:8
Španielsko vs Taliansko 10:13
1. Taliansko   2  6b
2. Španielsko 2  3b
3. Rumunsko  2   3b
4. Nemecko    2   0b

Skupina C :
Francúzsko vs Gruzínsko 10:9
Srbsko vs Malta 18:1
1. Srbsko 2 6b
2. Francúzsko 2 6b
3. Gruzínsko 2 0b
4. Malta 2 0b

Skupina D:
Turecko vs SLOVENSKO 10:6
Grécko vs Rusko 9:7
1. Grécko 2 6b
2. Rusko 2 3b
3. Turecko 2 3b
4. SLOVENSKO 2 0b
 

 

Autor: Vodné pólo nás baví - Patrik Pavelka