Tréner reprezentácie Peter Nižný pred ME : ,, Výkon podriadený podmienkam pred ME "

V španielskej Barcelone sa už o pár dní začnú ME vo vodnom póle a súčasťou tohoto veľkého vodnopólového sviatku budú znova aj reprezentanti Slovenska, ktorí sa v skupine ,, D " stretnú s Ruskom, Rumunskom a Srbskom. V roku 2016 sa naša reprezentácia umiestnila na celkovom 13.mieste a to znamenalo účasť v olympijskej baráži v talianskom Terste, kde sme však nebodovali ani v jedom stretnutí a nakoniec sme sa do Ria neprebojovali. Teraz máme pomaly ale isto za sebou záverečnú časť prípravy pred odchodom do Španielska a vydarený medzinárodný turnaj, ktorý sa konal v závere uplynulého týždňa v gruzínskom Tbilisi.S trénerom našej reprezentácie Petrom Nižným sme sa porozprávali aj o medzinárodnom turnaji Tbilisi Cup, ktorý sa konal v metropole Gruzínska a naša reprezentácia na ňom obsadila druhé miesto keď porazila Turecko 11:5 a ôsmy tím zo Svetove ligy Kazachstan 11:10 a jednu prehru s domácim Gruzínskom 7:8, ale aj o samotnej nominácii na ME, či o očakávaniach, ktoré vládnu pred odletom.

Pán tréner,ako ste spokojní s vystúpením našej reprezentácie v Gruzínsku ?

,, Na tomto turnaji sme odohrali tri kvalitné stretnutia, ktoré nám pomohli v príprave na nadchádzajúce ME, ktoré sa budú konať v Barcelone. Viac sme na toho v pláne nemali, takže tento turnaj nám v závere prípravy padol vhod. Som rád, že sme odohrali nejaké oficiálne zápasy, ktoré nám poslúžili tiež na to, aby si naši hráči zvykli na to, ako sa bude na šampionáte rozhodovať a ako by to asi malo vyzerať. Dve výhry a hlavne tá v závere turnaja proti Kazachstanu 8:7 nám trochu pomohla aj čo sa týka psychickej stránky a to v tom, že vieme víťaziť aj v ťažkých zápasoch a hlavne je dôežité, aby sme vyhrávali v stretnutiach, v ktorých je priebeh vyrovnaný a aby sme z toho zápasu vyšli víťazne my. Ja osobne som teda spokojný, samotná úroveň turnaja v Tbilisi na Tbilisi Cupe bola celkom dobrá, zaujímavým bol tiež zápas proti domácim hráčom, ktorý bol ako na hojdačke. Verím však, že v nastolenom trende budeme pokračovať a hlavne v čo nevidieť začínajúcej skupinovej fáze ME. Ak by sa nám v Barcelone podarilo v skupine vyhrať aspoň jeden zápas, tak to by sme boli naozaj spokojní. "

Na tomto turnaji nás potešila po zaujímavom priebehu zvlášť záverečná výhra nad mužstvom, ktoré pred pár dňami vo Svetovej lige obsadilo ôsme miesto a to nad Kazachstanom. Aj tu to bolo ako na vážkach a nakoniec po góle Mareka Tkáča dve sekundy pred koncom sme strhli výhru na svoju stranu. To pred štartujúcimi ME môže mužstvo dobre nabudiť, alebo sa mýlime ?

,, Isto nám to pridá na sebavedomí, podľa môjho názoru bol Kazachstan určite zdolateľný, len ten náš prístup v polovici stretnutia, ach jaj...Bolo tam isté poľavenie v disciplíne a to  nie je dobré. Ak chlapci budú robiť to, čo im my tréneri povieme, tak tie zápasy zvládnu omnoho lepšie. Ak sa dostanú do fázy, že budú hrať po svojom, alebo začnú vymýšľať v niektorých situáciách a hlavne v tých, ktoré sa týkajú obrany, tak to bude zle. My sme mužstvo, ktoré ak dostane sedem gólov, ten zápas už ťažko vyhrá, čiže my musíme v zápasoch začínať hlavne od dobre organizovanej obrany ako každé vyspelé mužstvo a netreba vymýšľať a robiť si po svojom, ale treba dodržiavať to, čo naordinujú tréneri a som presvedčený, že bude všetko v poriadku.Disciplína a sústredenosť musí byť na mieste a potom bude aj výsledok adekvátny tomu."

Prečo sa vo vrcholnej fáze stretávame s laxnejším prístupom, alebo poľavením a nie naopak s ešte väčšou chuťou vygradovať svoj výkon ?

,, To nie je laxný prístup, prosto my to tak máme v krvi a to sa potrebujeme odnaučiť. Podotýkam, to sú veci, ktoré sa stávajú nám. Automaticky sa to nestáva veľkým mužstvám, nám sa to, žiaľ stáva a my to potrebujeme hlavne v našej mentalite zmeniť. My nemáme tak vyspelý tím a máme pomerne mladý tím, takže chlapcov to treba naučiť. Sú tam, samozrejme, aj starší hráči a tých sa treba držať. Ono to príde, ale treba na tom viac pracovať a čo snáď treba najviac, hrať veľa ťažkých zápasov. Inak sa k tomu nedonútime a stále to takto bude vyzerať. Toto nám veľmi chýba a hráči sa to nenaučia na tréningoch ale v množstve náročných zápasov. "

Aj turnaj v gruzínskom Tbilisi dal odpovede na rôzne otázky ohľadne nominácie na ME do Barcelony, komu sa ušiel nepopulárny ,, Čierny Peter " a kto zostane doma ?

,, Priznám sa, pre mňa bolo veľmi náročné spraviť takúto nomináciu, ale nakoniec doma zostávajú Róbert Martnovič a Marek Molnár. Je mi to fakt ľúto, ale stále musí ísť niekto bokom, ako sa vraví. Turnaj v Tbilisi nám isté veci potvrdil ale ja verím, že chlapci na nás nezanevrú a že sa nenahnevajú a ja verím, že nám v budúcnosti budú určite platnými hráčmi a že nám pomôžu, ak sa niekto zraní. Aby to nezobrali v zlom  a aby ďalej spolupracovali a mali z vodného póla radosť."

Pred odchodom na turnaj do Gruzínska sme v našom rozhovore s asistentom Karolom Bačom mladším hovorili o tom, že pre ME v Barcelone máme k dispozícii trochu iné zloženie tímu ako na šampionáte z Belehradu v roku 2016, kde sme obsadili 13.miesto a on sám prezradil, že netreba mať veľké oči, ale že tomuto tímu treba dať šancu. Ako trénerskú šancu ukázať sa v krajine kde ste spoločne pôsobili v jednom tíme s Karolom Bačom ml. a dosiahli pekné úspechy vnímate Vy osobne ?

,, Z trénerského hľadiska je to, samozrejme, pre mňa vrchol, to by uznal každý tréner. Čo sa týka mužstva, Karol Bačo ml. má pravdu, máme mladý tím a žiaľ, odišli nám niektorí hráči a veľmi kvalitní a dosť silní hráči. My však musíme ísť smerom dopredu a neriešiť to, čo bolo. Isteže nám budú chýbať, ale ja tomuto tímu verím. Výkon pôjde smerom hore, len chlapcom treba veriť a dávať im šance a robiť všetko preto, aby mali omnoho, ale naozaj, omnoho lepšie podmienky, ako to bolo teraz pred ME. Tá šanca tu je, ak vydržia, tak majú podľa mňa otvorené dvere do celej Európy, takže môžu ísť hrať aj mimo Slovenska. Čo sa týka samotného výkonu, ten je podriadený tým podmienkam aké sú a aké sme mali pred týmito ME. Popravde, neboli až také, aké sme si predstavovali. Slabšie družstvá, ktoré sú pod nami, mali oveľa lepšie podmienky na prípravu, odohrali viac ťažkých duelov. My však na to momentálne nemáme, tak je nastavený náš rozpočet, mne ako trénerovi je z toho veľmi smutno a nič sa nedá robiť."

Zaujímavou bude Vaša spolupráca na reprezentačnej seniorskej lavičke s Karolom Bačom mladším, ale nebude to zasa žiadna novinka, veď už minulý rok ste viedli našich mládežníckych reprezentantov spoločne a on si spoluprácu s Vami pochvaľuje. A čo Vy ?

,,  Poznáme sa spoločne dlhé roky, ja sa priznám, neberiem to tak, že je niekto prvý a či druhý tréner, vzájomne sa dopĺňame a dávame si rady, odovzdávame si cenné poznatky. My nemáme žiaden problém. Tiež na našich poradách, každý má veľa priestoru povedať k zápasu všetko čo vie a nemáme problém si aj do očí povedať a poradiť sa o každom detaile, tak aby sme v konečnom dôsledku boli úspešní. Hodnotím to kladne a mám z toho radosť."

Aké máte spomienky na španielsku Barcelonu kde ste spoločne pôsobili ?

,,  Bola tam vtedy výborná partia, neboli sme tam vtedy len my dvaja ale bolo nás viac, my sme v Barcelone zažili krásne obdobie a doprial by som to každému. Hrali sme vo výborných kluboch a obaja sme dosiahli aj top výsledky v domácej súťaži, máme na to fakt krásne zážitky a Barcelona je sama o sebe nádherným mestom. Teraz v júli počas ME je aj mimoriadne horúcim mestom, takže to tam bude veľmi náročné. Ale náročné to bude pre všetkých, nielen pre nás.Tešíme sa, že sa vrátime tam, kde sme pred pár rokmi pôsobili a trochu si ovlažíme pamäť a zaspomíname na staré dobré časy. "

Čo môžeme na týchto ME od nášho výberu čakať ?

,, Chlapci sú rozumní, vedia aké mužstvá máme v skupine a akú silu tie tímy majú. My sa musíme sústrediť na úvodné dva zápasy proti Rusku resp.Rumunsku, ale hlavne na ten stredajší skupinový zápas proti Rumunsku. Ak náhodou motyka vystrelí a ak ozaj by sme mali šťastie a začne sa nám dariť, mohli by sme odohrať dobrý zápas aj s Ruskom. Ďalej povedie naša cesta pravdepodobne cez Rumunsko, my môžeme len prekvapiť."

Čo by Vás z pohľadu Slovenska na ME potešilo ?

,, Mňa osobne by potešil hlavne dobre predvedený výkon a spokojný budem ak naša hra bude mať hlavu ale aj pätu a ak to bude dobre vyzerať. Ak sa chlapcom možno nebude strelecky dariť, potom už prichádza do hry otázka psychiky, verím, že dajú zo seba do toho všetko čo je v nich. Ak sa dokážu dostať do hernej pohody, verte mi, dokážu toho veľa, len sa na to musia dobre pripraviť. Musia ísť do toho s tým, aby vyťažili maximum, nech je na druhej strane hociktorý mančaft. Aby sme boli pokojní a aby chalani robili to, na čom sa dohodneme, potom sa nebojím žiadneho zápasu."

Slovensko na ME budú reprezentovať :

Brankári : Tomáš Hoferica a Martin Laciak
Hráči v poli :  Juraj Zaťovič, Lukáš Ďurík, Matej Čaraj, Marek Tkáč, Maroš Tkáč, Martin Kolárik, Michal Úradník, Samuel Baláž, Tomáš Bielik, Patrik Tkáč,  Ladislav Vidumanský

Tréner : Peter Nižný
Asistent : Karol Bačo ml.
Lekár : Mudr. Štefan Vécsey
Manažér reprezentácie : Gejza Gyurcsi

Krátko pred odletom do Barcelony čaká na mužskú vodnopólovú reprezentáciu krátke sústredenie 12. a 13.júla v Bratislave, zraz nominovaných hráčov je 12.júla o 16-tej hodine v našom hlavnom meste.Večer je na programe tréning. Na druhý deň je tréning reprezentácie ráno a večer a počas dňa od 11:30 hod. je na programe tlačová konferencia v ústredí Slovenskej plaveckej federácie. Smer Barcelona naberá naša výprava 14.júla skoro ráno o 06:15 hod.z Viedne. Niečo po pol deviatej je avizovaný prílet do Barcelony a následný tréning a spoločné fotenie celého tímu. Od 11-tej hodiny tréning a tiež od 19-tej hodiny.

Autor: Patrik Pavelka