Na slovíčko s našou U14-tkou !

Len pred pár dňami sa naša mužská vodnopólová reprezentácia vrátila z ME zo španielskej Barcelony kde obsadila 14.miesto a už jej tréneri Peter Nižný a Karol Bačo mladší zarezávajú v kluboch a ďalších reprezentačných kategóriách. Na košickom ,, čéhačku " má momentálne prípravu v plnom prúde naša reprezentácia U14, ktorej trénerom je práve asistent Petra Nižného v ,, A " mužstve Slovenska a tréner nášho majstra z uplynulej sezóny v ŠK Hornets Košice Karol Bačo mladší a tak sme sa ho opýtali po jednom z tréningov , ako to vyzerá v metropole východu s našimi mladými ?

Pán tréner, v plnom prúde je sústredenie našej U14 v Košiciach, povedzte nám o tom viac....

,, Naša U14-tka už absolvovala pred týmto sústredením jedno herné sústredenie v Bečeji, kde chlapci trénovali denne dvojfázovo a odtrénovali po štyri hodiny. V Bečeji bol s nimi ako tréner Miroslav Fabian ako môj asistent a Karol Bačo starší ako vedúci družstva. Spoločne s nimi tam bola aj časť reprezentácie U 15, takže chlapci si tam naozaj do sýta zahrali, potrénovali. Ja som sa z dôvodu účasti na ME v španielskej Barcelone zúčastniť nemohol. Od pondelka do štvrtka prebieha v poradí druhé sústredenie v Košiciach, ktoré je už v širšom hráčskom výbere, aby sme všetkých videli a pomaly sa nám to chýli ku koncu."

Čo je cieľom stretávania sa s reprezentáciou U 14 ?

,, Cieľom je možno trochu nahradiť projekt ,, Mokrej lopty, " ktorý si myslím, že bol dobrý. Podľa toho, čo sa varí a pečie v kuloároch vodného póla, tak táto kategória by mohla, alebo mala mať na ďalší rok ME U15, ale ešte to oficiálne schválené nie je. Je to na  vedenií LEN-u, aby to schválili, ale hovorí sa o tom. Postupne sme teda chceli mapovať jednotlivých hráčov a tak ako keď sme pred dvoma rokmi postúpili na Maltu, tak bolo tam pár kritických hlasov, prečo sa toľko sústreďovať na kvalifikácie a to nám ukázalo aj veci, ktoré sa udiali. Slovenské vodné pólo v posledných rokoch vzhľadom k tomu aké má podmienky v kluboch, pretože reprezentácie sú odrazom klubového života, tak my sa musíme v každej kategórii  zodpovedne pripraviť na kvalifikačné súboje a to, čo bolo na prelome tisícročí, že mužstvá automaticky postupovali, už sa stávať samozrejmosťou nebude, pretože tie podmienky pre tento šport u nás sú také, aké sú."

Vidíme, že tu v Košiciach máte bohaté zastúpenie chlapcov v U14-tke, ako ste ich dávali dokopy ?

,, Ja ich v podstate poznám, pretože pred dvoma rokmi som sa pohyboval pri ročníku narodenia 2004, samozrejme, tieto nominácie sú odkonzultované aj s trénerom Miroslavom Fabianom, ktorí sa v tomto ročníku pohybuje ešte viac. Ja sa tiež bavím aj s klubovými trénermi o chlapcoch, takže toto je výber chlapcov z celého Slovenska aj keď je pravda, že nie všetci prišli. Prišli chlapci, ktorí majú chuť pracovať, my si ich takto vieme mapovať."

Čo ešte stihnete s U14 tento rok ?

,, Tento rok máme naplánované zatiaľ tieto sústredenia a uvidíme ako sa bude vyvíjať projekt z hľadiska LEN-u a celej U15-tky a podľa toho budeme na vzniknutú situáciu reagovať. Uvidíme ako to bude aj z hľadiska financií, či bude nejaká kvalifikácia, všetko so všetkým súvisí, musíme byť trpezliví, čas ukáže, ako sa to celé vyvinie."

 

autor: Patrik Pavelka