V prvom zápase na ME sme prehrali o gól s V. Britániou !

Dlhoočakávaný úvodný duel našej reprezentácie do 19 rokov na ME v Portugalsku postavil do cesty našim dievčatám výber Veľkej Británie. A zverenky trénerskej dvojice Szabolcs Eschwig-Hajts a Milan Henkrich nezačali vôbec dobre. V priebehu úvodných štyroch minút nám dali súperky tri góly po sebe a prehrávali sme veľmi rýchlo 0:3. Naše reprezentantky sa gólovo presadili 16 sekúnd pred koncom keď náš prvý gól na šampionáte dala Tamara KOLÁŘOVÁ a znížila na 1:3. Aj v priebehu druhej časti hry videli diváci na ostrove Madeira štyri góly, v olympijskom komplexe sme po presnom zásahu najlepšej vodnej pólistky za rok 2017 Emmy JUNASOVEJ znížili na 2:3. Krátko na to bola Emma vylúčená, ale oslabenie sme ustáli. Lenže súperky pridali štvrtý gól  a bolo to 2:4 v náš neprospech. Po štvrtom góle V.Británie bola vylúčená autorka gólu Cutlerová a presilovku naše dievčatá využili na tretí gól, presadila sa znova Tamara KOLÁŘOVÁ a znížila na 3:4. Necelé dve minúty pred koncom prvého polčasu sme si vybrali oddychový čas, ale krátko na to sme inkasovali piaty gól a polčas sme prehrali 3:5. V priebehu tretej časti hry boli v priebehu jednej minúty vylúčené hráčky na oboch stranách, ale góly v presilovke nepadli. Niečo krátko pred koncom tretieho dejstva sme dostali znova výhodu presilovej hry, náš tím si vzal oddychový čas a 5 sekúnd pred koncom dala Tamara KOLÁŘOVÁ náš štvrtý gól - svoj tretí - a upravila na 5:4. Do poslednej štvrtiny sme nevstúpili dobre, keď po poldruha minúte sme inkasovali šiesty gól a súper sa zasa ocitol vo vedení 6:4. O pár sekúnd na to bola znova vylúčená Emma Junasová, ale oslabenie sme ustáli. Oveľa veselšie to u nás vyzeralo po góle Beáty Kováčikovej a niečo málo ako tri minúty pred koncom naše dievčatá znížili na 6:5. O minútu na to znova skóroval súper a zasa sa dostal do vedenia o dva góly 7:5. V ďalšom protiútoku sa dopustili faulu súperky a naše dievčatá po druhom góle Beáty KOVÁČIKOVEJ znížili na 7:6. Štyri sekundy pred úplným záverom si vzalo Slovensko oddychový čas ale nakoniec to nepomohlo a tak sme nakoniec na úvod zaknihovali prehru na ME proti V.Británii 6:7.

Niekoľko slov po zápase:

 ,, Áno, je to veľká škoda, že nám súper odišiel veľmi rýchlo a prehrávali sme 0:3, neboli sme pozorní, sústredení, bol to prvý zápas na šampionáte, ale nevzdali sme sa a zabojovali.Vždy sme sa dokázali dotiahnuť na rozdiel gólu, mali sme vyložené šance,ktoré ak by sme v konečnom dôsledku premenili, tak zápas sme mohli otočiť vo svoj prospech. Viackrát sme mali šance na vyrovnanie, ale nedokázali sme to. Kľúčový gól sme dostali z diaľky a ten nás položil. Ešte aj v závere stretnutia sme skúšali niečo vymyslieť, ale dnes nám hviezdy naklonené neboli. Treba uznať aj kvalitu súpera, ale aj my sme bojovali do poslednej sekundy," prezradil priamo z dejiska hlavný tréner Szabolcs Eschwig-Hajts. A čím si náš tréner vysvetľuje našu nekoncentrovanosť v úvode zápasu?   ,, Ťažko povedať,urobili sme taktické chyby, neobsadzovali sme hráčky tak, ako sme mali. Podotýkam všetky presilovky sme ubránili, takže v tomto smere sme boli disciplinovaní. Škoda tej nesústredenosti, tu vám újde pol metra, tam vám újde pol metra, nedostúpite hráčku a už prehrávate 0:3," doplnil Hajts. Vyzeralo to tak, že hráčky Veľkej Británie si hru Slovenska naštudovali z prípravy veľmi dobre, pôsobili dojmom akokeby presne vedeli, čo majú robiť : ,, Ak by sme premenili prvú presilovku my, bolo by to pravdepodobne inak. Tri razy sme mali šancu, v ktorej sa ocitla naša hráčka, ale nedokázali sa dievčatá presadiť. Ani by som nepovedal, že boli takto pripravené, skôr tá športová smola na našej strane bola dnes dominantná. Mali sme šance na vyrovnanie, nastrelili sme žrď, dnes nám asi nebolo súdené bodovať," zamyslel sa smutne tréner pôsobiaci v službách majstrovskej košickej Olympie, pre ktorého je to v poradí piaty šampionát na ME.

Trénera Hajtsa sme sa opýtali, aký očakáva duel proti Izraelu ? ,, Videl som zo stretnutia Maďarsko vs Izrael prvé dve štvrtiny a musím povedať, že náš pondelkový súper podal veľmi solídny výkon, nemôžem povedať,žeby Maďarsko súpera podcenilo. Bude to mimoriadne náročný zápas, ale ja verím dievčatám, že ich dokážeme poraziť a nakloníme si pani šťastenu na našu stranu. Opakujem, bude to ťažký súper, iný súper, ale podľa mňa je zvládnuteľný," doplnil v závere Szabolcs Eschwig-Hajts.

Kapitánkou výberu Sloveniek do 19 rokov je skúsená Miroslava Stankovianska, ktorá bola po zápase podobne ako tréner a naše dievčatá sklamaná : ,, Zápas bol samého začiatku veľmi náročný, keďže sme rýchlo prehrávali 0:3, museli sme to dobiehať. Sčasti sa nám to v ďalšom priebehu aj ako tak darilo, ale nikdy sme to nedotiahli aspoň na remízový stav. Bolo to dosť náročné na psychiku, ale snažili sme najviac ako to len išlo, žial, nevyšlo to," skonštatovala smutne naša kapitánka. Chýbal nám v prvom zápase vždy malý krôčik na to, aby sa nám podarilo vyrovnať a možno súpera nejakým spôsobom zlomiť, ten bol však o ten povestný krôčik lepší, čím to bolo ? ,, Akokeby sa tak kolektívne dali dokopy, akokeby sa zovreli a nepúšťali nás k ničomu, my sme boli z toho naozaj hotové a nič nám nevychádzalo strieľali sme žrde a nič tam nepadalo.Musím povedať, že boli na nás pripravené, keďže sme hrali proti nim aj v príprave a vyhrali sme o gól, teraz nám to vrátili. Dobre sa pripravili, veď to bol pre obidva tímy kľúčový zápas, ale ešte sa nič nekončí, pred nami je ďalší deň na ME a nový súper, dobre oddýchneme a ideme v plnej sile proti Izraelu." Aj s Mirkou sme sa dotkli nevydareného vstupu do zápasu, v ktorom sme po piatich minútach prehrávali už 0:3 : ,, Veľmi ma to hnevalo, že sme tak rýchlo prehrávali takýmto rozdielom, ale nepokakali sme sa, zabojovali sme ale nakoniec to nevyšlo. Priznám sa, pripomenulo mi to duel proti Angličankám zo srbského Nového Sadu, ak mám pravdu povedať, bolo to také isté, ako cez kopirák, ťahali sme sa, ony nám stále dokázali újsť, ale ak by sa hrali aspoň dve minúty navyše, tak ich máme. Škoda. Sme smutné, že to takto na úvod vypálilo, predstavovali sme si to inak,že to dopadne, chuť si chceme napraviť v zápase proti Izraelu, takže sa nakopneme a ideme do toho naplno."

 

Zajtra na obed hráme proti Izraelu.

Veľká Británia vs SLOVENSKO  7:6 ( 3:1, 2:2, 0:1, 2:2 )

Naše góly: Tamara Kolářová 3, Beáta Kováčiková 2, Emma Junasová 1 
 

Autor: Patrik Pavelka