Mentálny tréning pre plavcov 1 - MOTIVÁCIA

Športová psychológia je dnes už nevyhnutnou súčasťou každého športu. Pomáha športovcom zvyšovať ich výkonnosť, mentálnu vyrovnanosť a duševnú silu. Rovnako ako všetko ostatné, tak aj šport spôsobuje istý druh stresu a má niekoľko negatívnych vplyvov na športovca. Obavy z prehry, ale najmä zo sklamania trénera, rodičov a hlavne samého seba. V silno obsadených súťažiach o úspechu či neúspechu rozhodujú často stotinky a centimetre. Pôsobí tu strach zo zlyhania a výkon práve v rozhodujúcom momente.

Prieskum u 110 špičkových slovenských trénerov v 26 športových odvetviach ukázal, že podiel psychiky na vrcholovom výkone je 20-90%. (s priemernou hodnotou 57,5%). Podľa ankety najväčšiu rolu psychika zohráva v individuálnych športoch a v takých športoch, kde je veľký tlak a očakávanie výsledku. / zdroj: http://www.top-fit.sk/vykon-a-stres.php

Prinášame prvú časť série šiestich tém ( v prílohe ) rozpracovaných renomovaným športovým psychológom, p. Tomášom Gurským pre trénerov, plavcov, rodičov, skrátka všetkých členov vo všetkých športoch v Slovenskej plaveckej federácii.

Témy naväzujú na Seminár pre trénerov, ktorý sme organizovali 3. mája 2018 na tému: Športová psychológia (Koučing v plávaní a Mentálny tréning plavcov). Prednáška bola zameraná na zvyšovanie vnútornej motivácie, individuálny prístup k zverencom, dlhodobý rozvoj osobnosti a koučovanie počas súťaže ako aj rôzne oblasti mentálneho tréningu.