Štart mužského turnaja na MS v Gwangju 2019

Po ženách a úvodnom hracom dni na MS v Gwangju 2019 štartujú svoje stretnutia aj muži. Všetky štyri skupiny sú na prvý pohľad mimoriadne zaujímavé a podobne ako u žien, tak u mužov nájdeme množstvo chuťoviek, pri ktorých si vodnopólový fanúšik na Slovensku isto príde na svoje. Tak poďme sa prejsť všetkými skupinami

 

D

Taliansko

 

V skupine D sa predstaví štvorlístok Taliansko, Nemecko, Brazília a Japonsko. Začnime pohľadom k najväčšiemu favoritovi skupiny, k Taliansku. Je najúspešnejším vodnopólovým tímom v histórii, ale v ,, Sette Bello " získalo v 21.storočí len dve medaily na MS v 21.storočí. Taliani majú na svojom konte zlato z roku 2011 a striebro z roku 2003. Tri razy ťahali za kratší koniec v bojoch o bronzové medaily a to v rokoch 2001, 2013, 2015. Možno si fanúšikovia mokrej lopty spomenú, minulý rok prehralo Taliansko v boji o bronzové medaily na ME v španielskej Barcelone. Od spomínaného šampionátu nastalo v tomto mužstve podstatné množstvo zmien. Celkovo päť hráčov, ktorí sa predstavili na kontinentálnom šampionáte necestovali do Južnej Kórei jednak kvôli zraneniam, alebo preto, že ich hlavný tréner Alessandro Campagna nenominoval - Andrea Fondelli, Nicholas Presciutti, Guillermo Molina, Valentino Gallo a Zeno Bertoli. Týchto hráčov nahradili Stefano Luongo, Nicolo Figari, Mateo Aicardi a dvaja debutanti na významných podujatiach Vincenzo Dolce a Eduardo Di Somma. Taliansky tím, ktorý získal na posledných dvoch OH striebro v 2012 roku a bronz v roku 2016 má k dispozícii stále veľmi skúsený tím. Dvanásť hráčov figuruje v troch najlepších talianskych kluboch - Pro Recco, Brescia a Sport Management. Len Michael Bogegas bude hrať v budúcej sezóne mimo talianskej ligy. Po štyroch rokoch strávených v Pro Recco sa Talian narodený vo Francúzsku - Michael Bodegas presúva do španielskej Barcelonety. Toto mužstvo je vyvážené a nik nevyniká, všetko sú to veľmi dobrí a skúsení hráči.Najstraším v tíme je Pietro Figlioli, ktorý má 35 rokov, najmladším hráčom je druhý brankár Gianmarco Nicosia, ktorý má 21 rokov. Zdá sa, že Taliansko by malo prejsť základnou skupinou celkom ľahko, pretože ďalšie tri tímy nie sú zďaleka na ich úrovni.Taliansko pred začiatkom MS toho veľa nesľubovali, ale očakávania sú veľké. Ich útočník Francesco di Fulvio povedal, že tento tím je dobre pripravený na MS.

 

Nemecko

 

Po šiestich rokoch absencie hrá Nemecko konečne na MS. Nemci sa na turnaje v roku 2015 v ruskej Kazani a v roku 2017 v maďarskej Budapešti neprepracovali. Čo je zaujímavé, Nemecko hralo na všetkých MS od roku 1973 do roku 2013, ale veľké úspechy nedosiahlo. Patrili medzi medailistov na MS a ME v 80-tych rokoch. Nemecko získalo bronz v roku 1982 na MS a v roku 1981 a v roku 1989 sa stali majstrami Európy. Boli tretí na OH v roku 1984.Od bronzu v spomínanom roku 1982 Nemci nedosiahli na semifinále na MS. Posledné udalosti naznačujú, že veci sa v Nemecku začínajú predsa len pohýnať správnym smerom.Na posledných MS Nemecko zaskočilo favoritov, keď v Berlíne obsadilo prekvapujúco 4.miesto. LEN im pomohla vceste nahor, keď nemeckým dvom tímom a to Hannoveru a Spandau udelii dve divoké karty v Lige majstrov. Tento tím je takmer rovnaký s tým, ktorý získal štvrté miesto na MS. Evidujeme tu novú tvár a tou je Lucas Gielen, holandský hráč, ktorý má povolenie hrať za Nemecko počnúc touto sezónou. Nemecko má jasný cieľ, dostať sa v Gwangju 2019 do štvrťfinále.

 

Brazília

 

Rýchly vývoj brazílskeho vodného póla sa začal pred desiatimi rokmi keď bolo Riu udelené organizovať OH. Brazílčania investovali veľa do tejto krásnej hry. Fenomenálny tréner Ratko Rudič prijal ponuku na post hlavného trénera tohoto mužstva. Srb Slobodan Soro a Chorvát Josip Vrlič sa stali brazílskymi občanmi. Felipe Perrone, ktorý je rodákom z Brazílie ale hral za Španielsko v rokoch 2003 až 2013 sa pripojil k brazílskemu národnému tímu. Ten získal bronz vo Svetovej lige v roku 2015, na OH v roku v Riu bol tento výber na celkovom 8.mieste. Čoskoro však po OH sa však celý vývoj v brazílskom vodnom póle spomalil, kvôli problémom vo federácii. Vyvrcholilo to odchodom trénera Ratka Rudiča, ktorý nakoniec mužstvo opustil.Perrone sa rozhodol znova hrať za Španielsko, Vrlič sa porúčal tiež.Hlavný tréner Chorvátska Ivica Tucak si vybral Vrlica , aby hral za svoju vlasť.Soro, ktorý v minulej sezóne hral za Savonu zostal a bude viesť tím na MS v Gwangju ako kapitán, rovnako ako v Budapešti 2017. Vodnopóloví fanúšikovia očakávajú veľa aj od najlepšieho strelca Gustava Guimaresa , ktorý už dlhšie pôsobí v Európe. Pred niekoľkými týždňami sa upísal španielskemu Mataru.

 

Japonsko

 

Japonci sa v 20.storočí veľmi o vodné pólo nezaujímali.Debutovali na MS v roku 2011, keď hostili podujatie vo Fukuoke. Po premiérovom vystúpení sa stali pravidelnými účastníkmi MS, chýbali len vo dvoch edíciách  a to v rokoch 2009 a 2013. Japonsko hostí OH v roku 2020 a podľa aktuálnych vyjadrení z tímu ho chce mať veľmi dobre prirpavený na toto ostro sledované podujatie. Nefunguje to však tak ako v Brazílii, o ktorej sme hovorili trošku skôr.Japonsko neposilnilo svoj tím o zahraničných hráčov, tí pracujú svojim vlastným spôsobom s domácimi hráčmi a trénermi. Smerujú dopredu krok po kroku a v posledných rokoch dosiahli celkom solídne výsledky. Japonsko bolo štvrté vo Svetovej lige v roku 2018, zatiaľ čo najlepší výsledok na MS bolo 10.miesto v metropole Maďarska. Uvidíme, či Japonsko je schopné urobiť ďalší krok vpred. Najväčšími hviezdami sú Seiya Adachi a Yusuke Inaba. Adachi, ktorý zmrazil USA na šampionáte v 2017 roku, tým, že strelil za svoj tím sedem gólov a prispel výraznou mierou k prekvapujúcej výhre 15:7, nehral v poslednej edícii Svetovej ligy, ale do mužstva sa vracia na MS v Gwangju. Nadchádzajúce MS nie sú len dôležitou skúškou pre OH v roku 2020, ale aj pre MS 2021, ktoré sa budú po 20 - tich rokoch opäť konať vo Fukuoke.

 

Zaujímavosti :

 

Taliansko získalo tri zlaté medaily na MS v roku 1978, 1994 a 2011, dve strieborné v rokoch 1986 a 2003 a jeden bronz v 1975 roku. Nemecko má jednu bronzovú medailu z roku 1982.

Najhorší výsledok Talianov v histórii MS bolo 11.miesto na MS v roku 2009, ktoré sa konali v Ríme. Japonský Yusuke Inaba bol najlepším strelcom Superfinále Svetovej ligy v roku 2019 v Belehrade a v šiestich zápasoch dal 26 gólov. Slobodan Soro získal dve medaily na MS ako brankár Srbska, zlato v roku 2009 a striebro v roku 2011. Tréner Alessandro Campagna trénoval Taliansko viac ako desať rokov. V roku 2001 sa stal hlavným trénerom , ale o dva roky neskôr sa presťahoval do Grécka a viedol národný tím Grécka v rokoch 2003 - 2008.V roku 2009 sa vrátil na lavičku Talianska a od tohoto momentu ho trénuje.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

C

 

V skupine C sú tieto štyri tímy - Maďarsko, Španielsko, Južná Afrika a Nový Zéland. Dva mimoriadne silné európske tímy a dve mužstvá, ktoré sú bez šance postupovať ďalej. Prvé dva menované tímy zvedú tuhý boj o prvenstvo v skupine C.

 

Maďarsko

 

Maďari za posledné obdobie zaregistrovali značne turbulentné obdobie, s množstvom vzostupov ale aj pádov.Získali striebro vo Svetovej lige a zlato vo ,, World Cupe "  v minulom roku. Medzi týmito dvoma súťažami skončili na ME na ôsmom mieste.Hráči Maďarska otvorili túto sezónu ziskom zlata v Európa Cupe, vo finále porazili Chorvátsko 10:8 a minulý mesiac obsadili piate miesto vo Svetovej lige v Belehrade. Samotná Svetová liga bola akýmsi experimentom trénera Tamasa Marcza, pretože jeho hráči hrali s B-tímom v Belehrade, napriek tomu porazili Španielsko po penaltovej dráme 15:12. Iba jeden hráč, ktorý si zahral v Superfinále Svetovej ligy a to Bence Batori je vo výbere, ktorý reprezentuje Maďarsko  v Gwangju 2019. Najlepší maďarskí hráči sú znova v tíme. Tých vedie Denes Varga, ktorý bol zvolený MVP hráčom finále F8 Európa Cupu a bol ocenený tiež titulom v Lige majstrov v F8 v nemeckom Hannoveri, kde titul získal Ferencváros Budapešť. Okrem Vargu je sedem členov národného družstva z Ferencvárosu, zvyšok tvoria hráči zo Szolnoka a z OSC. Všetko okrem semifinále bude pre Maďarsko neúspechom. Denes Varga si však myslí, že jeho tím nie je najväčším favoritom pre zisk titulu MS. Posledným prípravným turnajom pred začiatkom MS bol BENA Cup, ktorý sa hral v metropole Maďarska.Ten vyhrali domáci hráči, ktorí porazili Francúzsko 14:6, Holandsko 13:8 a Grécko 8:7.

 

Španielsko

 

Zlatá éra španielskeho vodného póla bola posledným desaťročím 20.storočia a otváracími rokmi 21.storočia.Španielsko sa stalo v roku 1996 olympijským víťazom a vyhralo dve MS a to v rokoch 1998 a 2001.V posledných 10-tich rokoch nebolo Španielsko nikdy vážnym adeptom na zlato v súťažiach organizovaných FINA a LEN-om, ale mužstvo vedené trénerom Davidom Martinom dokázal, žeby mohol poraziť každého súpera.Strieborné a bronzové medaily v posledných dvoch rokoch neboli prekvapením. Felipe Perrone, jeden z najpopulárnejších hráčov vo vodnom póle vo svete a vítaz ceny Total Player Award za rok 2018 je už roky najväčšou hviezdou Španielska. Ale k nemu musíme prirátať hráčov ako

Mallarach, Tahull, Larumbe, Granados. Väčšina hráčov hrá za jeden z najúspešnejších tímov 21.storočia Barcelonetu. Pred cestou na MS do Gwangju  vyhralo Španielsko turnaj v Portugalsku, vyhralo nad Talianskom 14:12, Holandskom 12:7 a Francúzskom 13:7.

 

Južná Afrika

 

Toto mužstvo je na míle vzdialené od ostatných tímov. Súťažilo na všetkých vodnopólových majstrovstvách od roku 2005, ale ich najväčším úspechom je 12.miesto v Kazani v roku 2015.Nikto isto neočakáva postup Južnej Afriky do ďalších bojov štvrťfinále.

 

Nový Zéland

 

Podobne ako Južná Afrika je na tom aj Nový Zéland, ktorý sa dostal do mimoriadne náročnej skupiny. ,, Kiwis " sa budú snažiť dosiahnuť v skupine na tretie miesto práve proti Južnej Afrike. Maďarsko a Španielsko s postupom ďalej cez tieto dva tímy nebudú mať vážnejší problém.Nový Zéland sa na MS zúčastní po siedmy raz.Na predchádzajúcich šiestich šampionátoch skončili na 16.mieste 5x, v roku 2007 boli na 15.mieste.

 

Zaujímavosti:

 

Maďarsko bolo prvým majstrom sveta v Belehrade v roku 1973.Získali tri zlaté medaily (1973, 2003, 2013), sedem strieborných (1975, 1978, 1982, 1998, 2005, 2007, 2017) a jednu bronzovú medailu (1991) . Španielsko má na svojom konte dve zlaté medaily (1998 a 2001), trikrát získali striebro (1991, 1994, 2009) a majú jeden bronz (2007). Len Španielsku a Juhoslávii sa podarilo vyhrať dva razy po sebe titul majstrov sveta, Juhoslávii sa to podarilo v roku 1986 a v 1991 roku a Španielsku v rokoch 1998 a 2001. Joseph Kayes, jeden z kľúčových hráčov tímu Pro Recco sa narodil na Novom Zélande v roku 1991. Hral v národnom tíme niekoľko sezón. V roku 2009 sa presťahoval do Austrálie. Kayes získal austrálske občianstvo o šesť rokov neskôr a od roku 2016 hral za Austráliu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

B

 

Chorvátsko

 

Aktuálny majster sveta z Budapešti 2017, tím Chorvátska bol vyžrebovaný do skupiny B.V tejto spoločnosti sú tri neeurópske družstvá, Austrália, USA a Kazachstan.Pred dvoma  rokmi vyhralo Chorvátsko 17. MS v Budapešti, pričom vo finále porazilo domáce Maďarsko 8:6, keď už po prvej štvrtine vyhrávalo hladko 4:0. MVP zápasu bol vyhlásený Sandro Sukno.Nikto neočakával, že finále v Budapešti bude posledným veľkým predstavením Sukna v kariére. Sukno, ktorý v roku 2017 vyhral cenu pre najlepšieho hráča, tri mesiace po finále v Budapešti pauzoval pre problémy so srdcom. Po operácii srdca v USA sa pokúsil o návrat do bazénov, ale nezotavil sa tak, ako by si predstavoval a v máji ohlásil ukončenie kariéry. Sandro bude v Gwangju pôsobiť v trénerskom tíme Chorvátska. Hlavný tréner Chorvátska Ivica Tucak veľa v posledných dvoch rokoch toho nezmenil.Desať hráčov, ktorí boli pri zisku titulu majstra sveta v Budapešti si zahrá v Gwangju.V porovnaní s mužstvom, ktoré vyhralo zlato v roku 2017 tu registrujeme nové mená ako Josip Vrlic, Hrvoje Benic a  Lovre Milos. Nutné je podotknúť, že až 12 chorvátskych hráčov hralo v tohtoročnej edícii Ligy majstrov 2018 / 2019, zatiaľčo Ante Vukicevic vyhral s Marseille Euro Cup. V tíme nájdeme množstvo opôr a zaujímavých mien ako Maro Jokovič, Andro Buslje, Loren Fatovič, Marko Bijac, Xavi García. Ako zvyčajne aj teraz patrí Chorvátsko medzi vážnych ašpirantov na zlato.Chorvátsko, ktoré v roku 2019 ťahalo za kratší koniec vo finále EC a WL sú bez debaty najväčšimi ašpirantmi na prvé miesto v skupine ale očakáva sa náročný súboj proti Austrálii. Kapitán Chorvátska Andro Buslje povedal, že jeho tím musí mať vysoké ambície na týchto MS.

 

Austrália

 

Tento tím bol v posledných rokoch  v súťažiach organizovaných FINA najúspešnejším neeurópskym tímom. Tento rok získali ,, protinožci " bronz vo Svetovej lige keď porazili Španielsko 11:10. Austrália nikdy nechýbala na MS, ale významnejší úspech dosiahla len raz a to v domácom Perthe v roku 1998, keď postúpila do semifinále MS. Podľa vodnopólových expertov sa toto mužstvo z roka na rok zlepšuje a rastie. Joe Kayes (Pro Recco) a Aaron Younger, ktorí vyhrali Ligu majstrov v roku 2019, Aaron ako člen víťazného tímu z Ferencvárosa, hrajú hlavnú úlohu v tomto tíme.Okrem nich sú členmi európskych klubov Nathan Power (Jadran, Chorvátsko), George Ford ( Mataro, Španielsko), Anthony Hrysanthos ( Vouliagmeni, Grécko), Tim Putt ( Primorje, Chorvátsko).Tento tím by mohol prekvapiť favoritov a dostať sa do semifinále, druhýkrát v histórii austrálskeho vodného póla. Nathan Power verí, že jeho ,, žraloci " sú pripravení dosiahnuť dobrý výsledok.

 

USA

 

Ako Austrália, tak aj USA hrali na všetkých predchádzajúcich 17-tich MS, ale medailu nikdy nezískali. Boli na štvrtom mieste a to hneď v troch prípadoch (1986, 1991 a 2009). Pred dvoma rokmi sa výber USA v Budapešti umiestnil na 13.mieste, čo bol ich najhorší výsledok v histórii MS. Vedenia amerického plávania sa v tejto sezóne zameralo na MS a Panamerické hry, ktoré sa budú konať v auguste. USA sa nezúčastnili Svetovej ligy,takže je ťažké predpovedať v akej forme prichádzajú. Najskúsenejším hráčom je kapitán výberu a štvornásobný účastník OH Jesse Smith. Na olympijských hrách 2016 sa okrem Smitha zúčastnili aj Alex Obert, Ben Hallock, Luca Cupido a Alex Bowen.Alex Bowen tvrdí, že jeho tím môže prekvapiť súperov, tak uvidíme, nechajme sa prekvapiť.

 

Kazachstan

 

Tento výber je jeden z najlepších ázijských mužstiev, ale rovnako ako ostatné družstvá im podobné, nemajú šance proti najlepším mužstvám sveta. Kazachstan bol v Budapešti na 11.mieste.

 

Zaujímavosti:

 

Chorvátsko získalo na majstrovstvách sveta šesť medailí: dve zlaté (2007, 2017), jednu striebornú (2015) a tri bronzové medaily (2009, 2011, 2013). Všetci tréneri tímov v skupine B sa narodili v krajinách, ktoré patrili bývalej Juhoslávii. Chorvátsko s Ivica Tucakom a Elvis Fatovic tréner Austrálie sa narodili v Chorvátsku,  Dejan Udovičič, ktorý vedie USA a Dejan Stanojevič tréner Kazachstanu pochádzajú zo Srbska. Nie je bez zaujímavosti, že Dejan Stanojevič bol Udovičičovým asistentom trénera v národnom tíme Srbska pár rokov. Andro Buslje je jediný hráč, ktorý získal viac ako päť medailí na svetovom šampionáte. Bol členom všetkých chorvátskych tímov, ktoré sa dostali na pódiá v rokoch 2007 - 2017 (má na konte 2 zlaté, 1 striebornú a tri bronzové medaily). Hráč s najvyšším počtom zlatých medailí je Slobodan Nikič, ktorý získal 3 zlaté, 1 striebornú, 1 bronzovú medailu. Päť medailí má aj Chorvát Maro Jokovič (2,1,2). Buslje je na tom o poznanie lepšie ako Jokovič, pretože Maro vynechal v roku 2009 MS kvôli chorobe. Zápas Austrália - Chorvátsko bude akousi „rodinnou bitkou“. Austráliu vedie chorvátsky tréner Elvis Fatovič, zatiaľ čo jeho syn Loren je jedným z najlepších hráčov chorvátskeho tímu. Doplňme, že Elvis tiež hral za národný tím Chorvátska. Obaja vyhrali Ligu majstrov v tíme Jugu Dubrovník. Elvis získal trofej v roku 2001 a 2006, Loren v roku 2016. Možno si spomeniete, Chorvátsko, Austrália a Kazachstan hrali v skupine B vo Svetovej lige Super Final v Belehrade v júni a spoločne dosiahli tieto výsledky: Chorvátsko - Kazachstan 20: 4, Austrália - Kazachstan 14: 5, Chorvátsko - Austrália 11: 9.

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

A

 

Srbsko

 

Zaujímavou je skupina A,ktorá ponúkne súperenie troch silných tímov - Srbska, Čiernej Hory a Grécka. Štvrtým do partie bude domáca Južná Kórea. Srbsko ako úradujúci olympijský šampión a majster Európy a čerstvo korunovaný víťaz Svetovej ligy prichádza do Gwangju s mladým výberom. Hlavný tréner Srbska Dejan Savič prekvapil všetkých pred dvoma týždňami, keď oznámil, že sedem srbských superhviezd bude chýbať na týchto MS. Srbsko bude hrať bez Filipa Filipoviča, Andrija Prlainoviča, Duska Pijetloviča, Milana Aleksiča, Štefana Mitroviča a skúsených brankárov Gojka Pijetloviča a Branislava Mitroviča.

Hlavným cieľom srbského národného tímu v roku 2019 bola zlatá medaila vo Svetovej lige. Srbi získali zlato v Super finále, ktoré sa konalo v Belehrade a kvalifikovalo sa na olympijské hry 2020. Po úspešnom olympijskom love chce Savič nechať trošku odpočinúť najskúsenejších hráčov. Napriek tomu, že sedem hviezd bude chýbať na MS, Srbsko prichádza s dobrým tímom. Na súpiske sú štyria olympijskí víťazi: Miloš Cuk (kapitán),  brankár Pro Recca Dušan Mandič, Nikola Jakšič a Sava Randjelovič. Len jeden hráč (Nikola Dedovič) bude debutovať na takomto veľkom podujatí. Vrcholom pre Srbsko by mali byť olympijské hry v roku 2024. Pred príchodom do Gwangju sa Srbsko pripravovalo v japonskom Kashiwazaki spolu s národným tímom Japonska.

 

Čierna Hora

 

Čiernohorské mužstvo je v okruhu favoritov na vrcholných podujatiach už od ich prvého vystúpenia na medzinárodnej scéne v roku 2007. Veľa medailí na OH a MS však nezískali, na OH v rokoch 2008, 2012 a 2013 ťahali za kratší koniec v bojoch o bronzové medaily a na MS v roku 2013 v Barcelone boli strieborní. Svetovú ligu vyhrali v roku 2018, ale nič výraznejšie odvtedy nedosiahli. Čierna Hora má skúsené mužstvo s niekoľkými talentovanými mladými hráčmi. Vedúcimi osobnosťami sú Aleksandar Ivovič kapitán Pro Recca, Mladjan Janovič pôsobiaci v Brescii. Legendárny brankár Miloš Scepanovič v lete odišiel z národného tímu, ale jeho náhradníci Dejan Lazovič a Slaven Kandič sú tiež veľmi dobrí hráči.Čiernohorci deklarujú, že sa zamerajú na zisk olympijskej miestenky. Popravde, to nie je nedosiahnuteľný cieľ. Na olympijské hry sa kvalifikujú dva najlepšie tímy. Ak Srbsko dosiahne na finále, bronzová medaila získa miestenku do Tokia.

 

Grécko

 

Už sme spomínali, že to bude svojim obsadením jedna z najzaujímavejších skupín u mužov na MS v Gwangju.Nebude snáď veľkým prekvapením, ak by Grécko túto skupinu vyhralo. Čo je zaujímavé, Grécko nikdy nechýbalo vo štvrťfinále MS od roku 1994. V semifinále boli na predchádzajúcich MS a to v Kazani v roku 2015, pričom tam získali bronzové medaily a v Budapešti v roku 2017 boli na štvrtom mieste. Obrovskou výhodou Grécka je to, že sa na významné súťaže pripravujú počas celej sezóny. Viac ako polovica členov národného tímu hrá za populárny Olympiacos, ktorý bol v Lige majstrov 2019 druhý. Hlavným trénerom Grécka je Vlachos tréner Olympiacosu Pireus. Oporami sú Ioannis Fountoulis, ktorý minulý mesiac prestúpil z Olympiacosu do Ferencvárosu, Konstantinos Genidounias, Konstantinos Mourikis.

 

Južná Kórea

 

Hostitelia týchto MS budú hrať v tejto súťaži organizovanej FINA prvý raz. Zápasy proti vysokým favoritom MS budú pre domácich hráčov vysokou školou vodného póla a veľkou šancou čosi zaujímavé sa naučiť.

 

Zaujímavosti :

 

Národné mužstvo Srbska získalo na dvoch majstrovstvách sveta zlaté medaily a to v rokoch 2009 a 2015, striebro v roku 2011 a bronz v roku 2017.Práve v Budapešti Srbsko porazilo Grécko o tri góly 11:8. Mužský turnaj otvorilo v noci na dnes veľké derby medzi Srbskom a Čiernou Horou. Dejan Savič, hlavný tréner Srbska, jeho asistent Vladimir Vujasinovič a hlavný tréner Čiernej Hory Vladimir Gojkovič boli spoluhráčmi v národnom tíme Srbska a Čiernej Hory v rokoch 2003 až 2006. Získali zlato na MS v roku 2005 a strieborní boli na OH v roku 2004. Srbsko porazilo Grécko v boji o 5.-8.miesto na Európa Cupe tento rok 14:10 a o deň neskôr v zápase o 5.mieto Čierna Hora porazila Srbsko začiatkom apríla 16:14. Národné tímy vodných pólistov bývalých krajín Juhoslávie a Srbska a Čiernej Hory získali tri zlaté (1986, 1991, 2005), jednu striebornú medailu (2001) a štyri bronzové medaily (1973, 1978, 1998, 2003).

 

 

Zdroj:Patrik Pavelka