Slovenská chlapčenská U15-tka smeruje na ME do Burgasu

Sériu účastí na vrcholných podujatiach odštartovala na Slovensku naša dievčenská reprezentácia do 15 rokov, ktorá sa pod vedením trénerskej dvojice Peter Varga a Ján Baranovič zúčastnila ME tejto vekovej kategórie. Nakoniec naše dievčatá obsadili pri premiérovom šampionáte U15 10.miesto. Už tento týždeň, v nedeľu 21.júla štartuje ďalší vodnopólový šampionát so slovenskou účasťou a to znova v kategórii U15, ale u chlapcov. Tí svoj stan rozložia v bulharskom Burgase a Slovensko bude hrať v mimoriadne náročnej skupine A. Po záverečnom prípravnom stretnutí na košickom kúpalisku Červená hviezda sme sa opýtali hlavného trénera Karola Bača mladšieho, ktorý vedie našich chlapcov spoločne s Miroslavom Fabianom, ako sme na tom krátko pred odchodom do Bulharska.
Na rozdiel od dievčenskej reprezentácie do 15 rokov, ktorá sa kvalifikácie zúčastniť nemusela, vy ste s našimi chlapcami museli ňou prejsť a nakoniec sa to podarilo a postúpili ste do Burgasu. Ako sa na postup na ME dívate s odstupom niekoľkých týždňov ?
,, Tieto ME sa konajú v tejto kategórii po prvý raz, takže je to pre všetkých historická účasť. Som veľmi rád, že sa nám podarilo na šampionát postúpiť, pretože v mužských kategóriách je konkurencia predsa len väčšia a o tú účasť na vrcholnom podujatí musíte zabojovať. Tých tímov bolo vyše 20, ale pre nás bol mimoriadne dôležitý postup na toto podujatie. Slovenské vodné pólo v poslednom desaťročí sa ocitlo v prípadoch keď viackrát na významné podujatie nepostúpilo, žial, padáme z pozícii, v ktorých sme boli, preto ten postup o to viac teší. "
Skupina A je mimoriadne náročná, máme v nej Maďarsko, Chorvátsko, ale aj Rumunsko.Asi sme v najťažšej skupine, že ?  
,, Táto skupina hovorí absolútne za všetko. Objektívne povedané, ide o najťažšiu skupinu na ME v bulharskom Burgase. Kto sa čo i len trocha vyzná do vodného póla, tak pri pohľade do všetkých štyroch skupín mi dá za pravdu. Uvidíme ako to celé vypáli. Popravde, chlapci to sledujú a ak máte 15 rokov, viete si urobiť obraz o tom, ktorá krajina na akej úrovni sa asi nachádza, čiže baviť sa o sile našich súperov ako sú Maďari, či Chorváti je zbytočné. Možno za našich čias sme dokázali s týmito mužstvami držať krok a hrať vyrovnanú partiu. Mužstvo Rumunska vie byť vždy veľmi nepríjemné, o ich sile koniec-koncov svedčí aj to, že v úvodnom stretnutí kvalifikácie dokázali poraziť aj Taliansko, ktorí vo viacerých prípadoch patria na ašpirantov na semifinále, poprípade na medaily a to je už čo povedať. Neboli by sme však správni športovci, ak by sme sa nepokúsili o možné ale aj nemožné. Ak by sme už niekoho mali chytiť, ak mám byť úprimný, tak zrejme tých Rumunov. Toto družstvo poznáme, pretože sme si s nimi zahrali tréningové zápasy pred kvalifikáciou, takže určitý čas sme spolu strávili. Viete, je to kategória U15, tu veľa predsa len závisí od rôznych faktorov. Tí chlapci sú mladí a tá výkonnosť môže byť kolísavejšia, jeden deň vám výjde všetko na čo siahnete a na druhý deň vybuchnete. Každopádne sa snažíme nastaviť chlapcov na to, aj preto sme na nich prísni a aj preto sme za súpera zvolili Slovinsko, ktoré pred dvoma týždňami dokázalo na turnaji v Pule poraziť aj Čiernu Horu, aby sa maximálne koncentrovali na zápas s Rumunskom."
Vyzerá to teda tak, že v ďalšom priebehu ME sa križujeme so skupinou C,  to vyžrebovanie nám asi veľmi v tejto kategórii neprialo, čo poviete ?
,, Veru, ani ten žreb do kríža nám nejak neprial, tajne som si prial do kríža Bulharov, alebo Bielorusko, keď už nie v skupine. Kto ich má v skupine, tak má veľké šance dostať sa do 12-tky na ME a tam už bojovať o umiestnenie a o účasť na MS Ale vidíte, aj taký je niekedy šport, niekedy máte ľahšiu kvalifikačnú skupinu, niekedy ťažšiu skupinu na európskom šampionáte, takže do kríža sa môžeme stretnúť s Talianskom, Ruskom, Holandskom a Gruzínskom. Znova vyrovnaná skupina kde medzi favoritov budú patriť Rusko a Taliansko a Gruzínci ukázali na turnajoch nedávno, že dokázali hrať dobrú a vyrovnanú partiu so silnými a vyspelými mužstvami. Za posledných 10 rokov v Gruzínsku sú diametrálne odlišné ako je to u nás a myslím si, že je to badať aj na tých výsledkoch v jednotlivých kategóriách. "
S čím by ste boli spokojný na týchto ME ? 
,, Každý z trénerov by bol spokojný s čo najlepším umiestnením, ale bol by som rád, ak by chlapci podali výkony na hranici svojich možností. Možno to stačiť nebude na nejaký výsledok, ktorý možno by sme si v tajných predstavách priali, ale v prvom rade, aby podali čo najlepší výkon a aby každý z hráčov si mohol povedať, že dal do toho všetko. Je treba povedať, že ten káder na Slovensku tak ako sme ho skladali je naozaj úzky. Veľa sa to celé bude odvíjať od toho v akom stave budú naši kľúčoví hráči. Za tých považujem jednoznačne lídra tímu Marka Mihála, ktorý ukázal na tréningových zápasoch a aj oficiálnych zápasoch, ktoré sme so Slovinskom hrali  a pokial bol vo vode, tak sme tu v Košiciach dokázali zahrať remízu v prvom zápase 8:8, pričom sme vyhrávali už 8:6. Ak sme už pri hráčoch, chýbala nám ďalšia z opôr Bruno Rešovský, ktorý má dobrú ruku a bol aj našim najlepším strelcom v samotnej kvalifikácii a aby toho nebolo málo, tak výrazná opora v našej bráne Dávid Daníšek si pred mesiacom zlomil ruku a v postate prvý raz po mesiaci sa postavil do brány na tomto sústredení v Košiciach. Je zrejmé, že sme asi nemohli čakať, že to  bude po mesiaci také aké to bolo predtým. Všetko je vo hviezdach, uvídíme ako na tom bude zdravotne Marko, ktorý mal narazený palec a v poslednom stretnutí nehral , Bruno Rešovský po piatich dňoch v horúčkach by sa už mal zapojiť do tréningového procesu v utorok a ja verím, že ostatní hráči, ktorí tu sú, sa pridajú a pomôžu im vo vode tak ako tomu bolo v kvalifikačnej skupine aj keď si treba uvedomiť, že súperi sú už na inej úrovni ako v spomínanej kvalifikácii."
Ak sme už pri hráčskom kádri, sú to všetko hráči, ktorí si vybojovali postup na ME, alebo ste museli v zostave improvizovať ?
,, Niektoré veci sa zmenili, niektoré skrz výkonnosti, tiež sme sa snažili pozerať smerom do budúcna. pretože aj v iných tímoch, či to boli Nemci alebo aj iní, je potrebné vytipovať hráčov, ktorí budú vhodnými somatotipmi, ktorí sú mladší. Určite výkonnostne nie sú slabší. Myslím si, že sme na ME zobrali z nášho pohľadu to najlepšie čo sme mohli vziať. Samozrejme, koľko rodičov, toľko chutí, koľko trénerov, toľko chutí, ale vždy je to na tom trénerovi, ktorý za to celé zodpovedá. Ja som rád, že sa nám podarilo postúpiť na ME a chlapci budú mať motiváciu a budú mať možnosť zažiť tie ME na vlastnej koži. Bohužial, to naše vodné pólo je na ústupe  a uvidíme ako to bude vyzerať celé ďalej."
Je počuť hlasy, ktoré sa začínajú ozývať, či má vôbec zmysel organizovať, resp. sa zúčastňovať v tak mladom veku takýchto podujatí. Aký je Váš názor na to ?
,, Bola by hlúposť povedať, že to nemá význam ! Na druhej strane, tých peňazí nie je nazvyš, to si treba povedať otvorene a úprimne. Ak budeme chcieť zlepšiť podmienky jednotlivých výberov, nielen mládežníckych ale aj seniorských, máme čo robiť. Dovolím si povedať, nie je ľahké pracovať ani pri seniorskom tíme. Ak chlapci nedostanú ani vreckové, poviem úprimne, ak sme my chodili vonku za našich čias, tak aspoň to vreckové sme dostali. Samozrejme, že to človeka z biedy nevytrhlo, ale ako sa vraví, mal aspoň na tú kávu. Pozor, neporovnávame sa s vyspelými krajinami , kde reprezentanti dostávajú financie, ale možno by som zašiel len o kúsok ďalej na východ na Ukrajinu, ktorá hospodársky na tom určite nie je lepšie ako Slovensko, tak ich hráči, ktorí reprezentujú Ukrajinu dostávajú mesačnú mzdu, ktorá sa snáď pohybuje na úrovni ich priemernej mzdy. Bojím sa, že vlak nám uteká a aj keď veľakrát sa o tom rozprávame, pričom ten šport by nemal byť len o peniazoch, ale bez nich nedokážete pripraviť  jednotlivým kategóriám vhodné tréningové podmienky, sparingpartnerov, výjazdy. Hrali sme teraz s našou U15-tkou v príprave proti Slovinsku, a to čo zažívame v týchto zápasoch, tak je vidieť, že tí chlapci a to majú už 15 rokov a to si dovolím tvrdiť, pri tej úrovni ligy aká na Slovensku je, 80 percent herných situácií nemajú možnosť zažiť, pretože jednotlivé mužstvá majú dvoch hráčov, ktorí plávu, ostatní možno stoja na polovici ihriska, mužstvá neútočia v šiestich hráčoch, nie sú tak tvrdé, pohyblivé, preto pre tých chlapcov zrazu prísť a hrať proti vyspelejším mužstvám je náročné. Jediná možnosť ako udržať krok, je organizovať takéto mládežnícke výbery a s nimi viac cestovať do zahraničia. Je to o tom marketingu, ale kto zháňa peniaze vie, že to nie je med lízať.Ako hráč som sa na to pozeral inak, dnes som v pozícii trénera a prešiel som si všeličím. Musím povedať, že asi najťažšie na tom všetkom je tie peniaze zháňať.Ak ste hráč, skočíte do vody a je to. Už v našich podmienkach to nie je tak, že dostanete výplatu, lebo tú už nedostáva nikto. Vtedy to tak bolo a nestaráte sa ďalej o nič, ale zabezpečiť chod celého klubu je mimoriadne namáhavé, takže kto má čarovný prútik, nech to urobí lepšie, myslím si, že ludia, ktorí pracujú v slovenskom vodnopólovom hnutí sa snažia robiť tak ako vedia, nie vždy to možno stačí na to, aby sme držali krok, ale žial, situácia je taká aká je a jediné čo nám zostáva je snáď to, aby každý ešte zapol viac  a namiesto prázdnych rečí a kritiky, snažil sa pre tú, ktorú kategóriu , keď už má k nejakej ten bližší vzťah, tak sa snažiť urobiť niečo viac."

Náš program v skupine A :

Nedeľa, 21.júl 2019
08,00 hod Maďarsko vs SLOVENSKO

Pondelok, 22.júl 2019
09,30 hod Rumunsko vs SLOVENSKO

Utorok, 23.júl 2019
11,00 hod Chorvátsko vs SLOVENSKO 

Autor: Patrik Pavelka