Andrea Podmaníková : ,, Bola to veľmi príjemná nedeľa"

Pekný úspech topoľčianskej rodáčky, ktorou je Andrea Podmaníková na 4.kole FINA Svetového pohára v metropole Maďarska stále rezonuje aj u nás. V nedeľu večer získala bronzovú medailu vo finále disciplíny 50 metrov prsia v novom slovenskom rekorde 31,63 s.Do finále sa kvalifikovala víťazstvom v tretej rozplavbe a celkovo štvrtým najlepším časom 31,91 s. Počas stredy bola vzácnym hosťom topoľčianskeho Rádia Yes v zaujímavom a príjemnom rozhovore a tak vám po pocitoch s trénerom reprezentácie Vladimírom Železníkom dnes prinášame postrehy s Andreou.

Andrea, ako vnímate pekný úspech, ktorý ste dosiahli na Svetovom pohári v Budapešti ?

,, Bola to veľmi príjemná nedeľa, ale život ide ďalej. Som veľmi šťastná, že si práve ja priveziem domov medailu zo Svetového Pohára ale s 50- tkou sa ďaleko nedostanem. Nie je to olympijská disciplína, takže je to povzbudzujúce pre ego, ale koniec - koncov nič sa tou medailou nezmení. Za dva dni si na to pomaly nikto nespomenie, okrem teda mojej maminy. Je pekné ju mať, ale trénovať budem musieť stále rovnako a bojím sa, že ešte aj viac."

Tréner nám prezradil, že prakticky ste na 50-tku prišli, rozplávali ste asi na 500 metrov a išli ste na preteky. Vyzerá to dosť jednoducho, ako ste to vnímali v hlave ?

,, Je hlavné povedať, že toto nerobím zvyčajne. Pre tieto preteky som zvolila úplne inú taktiku, čo sa týka od príchodu na bazén, cez rozplávanie až po posledné minúty v ,, call roome" . V hlave som bola uvoľnená, tešila som sa na tie preteky, pretože 50 - tka väčšinou nebolí, takže išla som si ju z chuti zaplávať."

Na tomto podujatí ste celkovo plávali v troch kategóriách, o výsledkoch sme informovali. Ako ste vnímali preteky na 100 a 200 metrov prsia ?

,, Viete, 200 - vka bola moja prvá disciplína, som vďačná za možnosť byť vo finále aj keď konkurencia v tejto disciplíne nebola úplne najsilnejšia. Sklamaná som zo stovky, myslím si, že mám na viac, resp. na rýchlejší čas. A to sa mi aj potvrdilo podľa nedeľnej 50 - tky. Avšak viem aké som tam spravila chyby, z ktorých sa môžem poučiť do ďalších pretekov. "

Po príchode z USA v júni ste spojily Vaše sily znova s trénerom Vladom Železníkom. Aká je zatiaľ Vaša spolupráca a ako ju Vy hodnotíte ?

,, Je pravda, že sme obnovili spoluprácu, ale nemám rada keď ide kredit iba jednej osobe. K mojím úspechom a žiaľ aj neúspechom mi pomáha viacero ľudí. Tak isto ako som začala opäť spolupracovať so Žilom, tak zas raz spolupracujem s kondičným trénerom Janom Čerňanom, ktorého práca a odhodlanosť stále napredovať ma niekedy motivuje viac ako plavecké tréningy. Taktiež spolupracujem so športovým psychológom, fyzioterapeutmi, pani masérkou, ktorí sa mi vždy snažia pomôcť. V neposlednom rade netreba zabúdať, že som sa dva roky pripravovala v Amerike a nemyslím si, že za dva mesiace sa stihnú zázraky v príprave. Takže určite vďačím aj mojej univerzite SMU a trénerovi Collinsovi za tento úspech."

Z jednotlivých televíznych šotov ale aj priamych prenosov sme mohli nasať tú skvelú atmosféru, ktorú vždy dokážu fanúšikovia plávania v Budapešti vytvoriť. Ako ste si to užili Vy ?

,, Svetový pohár má vždy jedinečnú atmosféru, nehovoriac o tom keď sa koná v plaveckej krajine ako je Maďarsko. Pravdupovediac, počas štúdia v Amerike mi chýbali takéto veľké preteky počas sezóny, takže ja som si užívala len to, že si tam môžem po dlhej dobe opäť zasúťažiť. Po prvom finále som si veľmi priala, aby som sa aspoň ešte raz prebojovala medzi osem najlepších. Bolo to hlavne z dôvodu, že väčšinou počúvam hudbu až do posledných sekúnd pred samotným štartom a to som práve chcela zmeniť pred druhým vytúženým finále; chcela som byť prítomná v danom okamihu. "

Váš výsledok vzbudil u fanúšikov plaveckých športov na Slovensku krásny ohlas, doslova nás zasiahla na nedeľný večer neopísateľná eufória. Čo hovoríte na to čo ste ,, spôsobili " doma na Slovensku ?

,, Bol to taký menší ošiaľ na nedeľu večer, predsa len Slovensko nemalo dlhú dobu medailu zo Svetového pohára v plávaní. Takže je pochopiteľné, že mi gratulujú viacerí ľudia a tešia sa z môjho úspechu, avšak ja si viac cením ľudí, ktorí stoja pri mne aj počas mojich neúspechov."

Čo je pred Vami v ďalších dňoch, pred ME v Glasgowe ?

,, Najprv sa na tie ME musím kvalifikovať a o to sa pokúsim o dva týždne v Plzni, kde opäť pocestujeme so slovenskou reprezentáciou. Medzitým ma ešte čakajú 2-3 kontrolné preteky a vyvrcholiť by to malo na spomínaných ME v Glasgowe."

Patrik Pavelka