V katarskej Dohe ide do hry naša Karolína Balážiková

Od 11. do 16. októbra sa v katarskej Dauhe uskutočnia premiérové Svetové plážové hry (WBG) Asociácie národných olympijských výborov (ANOV). Na nové multišportové podujatie vyšle Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) deväťčlennú výpravu.
Pôvodne sa do Dauhy kvalifikovali iba traja slovenskí športovci z dvoch športových odvetví - karatisti Ema Brázdová a Peter Fabián (obaja v súborných cvičeniach kata) a akvatlonista Marek Pavúk (v trojici kandidátov, určených ITU, boli okrem neho ešte Matúš Verbovský a Oliver Dodok). Dodatočne však Slovensko dostalo aj miestenku v ženskom diaľkovom plávaní, ktorú využije Karolína Balážiková.
Slovenskú výpravu v Dauhe povedie športový riaditeľ SOŠV Roman Buček, ako lekár v nej bude Roman Fano a ako tréneri Peter Baďura (karate), Michal Varga (akvatlon) a Peter Gutyan (diaľkové plávanie).Nás zaujíma, samozrejme, vystúpenie našej minivýpravy v Katare, do hry ide Karolína Balážiková v sprievode Petra Gutyana, ktorý zastupuje trénerskú zložku. Obaja sú už v dejisku samotného podujatia a netrpezlivo očakávajú štart svojich pretekov. Tréner Peter Gutyan má 28 rokov, je bývalým reprezentantom SR v bazénovom aj diaľkovom plávaní. Je majstrom Slovenska na 400 metrov polohové preteky, ale aj na 10 km v DP. Za najväčší úspech považuje on sám účasť na FINA MS v diaľkovom plávaní na Balatone, kde plával 5 aj 10 km. Čo je zaujímavé, v trénerskej kariére začína svoj štvrtý rok a viedol výkonnostnú skupinu 12-13 ročných žiakov, ktorí sa umiestnili na medailových pozíciách na MSR. Trénuje v plaveckom klube Orca Bratislava a robí manažéra reprezentácie pre diaľkové plávanie. 
Dauha ako organizátor I. WBG zaskakuje za kalifornské San Diego, ktoré sa usporiadateľského práva na jar vzdalo. Neuskutočnia sa tam však súťaže v surfingu, pretože na mori v Dauhe nebývajú dostatočne veľké vlny. Na hrách sa očakáva účasť 1240 športovcov z viac ako z 90 krajín. V programe I. WBG je 14 športových odvetví - basketbal 3 proti 3, plážový futbal, plážová hádzaná, karate - kata, kiteboarding, skejtbording, športové lezenie, surfing, diaľkové plávanie, plážový tenis, akvatlon, plážový volejbal, vodné lyžovanie, plážové zápasenie a surfing.Ako vníma náš tréner, že Slovensko dostalo dodatočnú miestenku na toto podujatie ? ,, To, že Slovensko dostalo dodatočnú miestenku vnímam pozitivne. Aj keď ide o malú výpravu , je to dobrá propagácia Slovenska vo svete, " myslí si Peter. V hre má Slovensko v diaľkovom plávaní svoje želiezko v ohni, ktorým je Karolína Balážiková a bude plávať 13.októbra od 05:05 hod ráno  oproti pôvodne plánovanému štartu o  7:30h ,, Karolína popláve v Dohe 5 km, úspech by bol, keby sa umiestnila v polovici štartového poľa, aj keď ťažko povedať aj s ohľadom na štartovú listinu a klimatické podmienky, ktoré Doha ponúka. Bude záležať ako sa podarí udržať sa v hlavnom balíku , " mieni tréner. Karolina Balážiková má 18 rokov, ako čerstvo 16 ročná sa kvalifikovala na seniorské MS ako najmladšia účastníčka , kde plávala 5km a 10km. Medzi jej úpechy patri 18.miesto v Glasgowe na ME v diaľkovom plávaní v roku 2018, 24. miesto na  juniorských MS 2018 v Izraeli. Je aktuálnou seniorskou majsterkou SR na 800 m kraul , niekoľkonásobnou majsterkou SR na 10km aj na 5km. Dlhodobo trénovala pod vedením  maďarského trénera Tamás Kovács v budapeštianskom plaveckom klube.  Na tohtoročných MS v juhokórejskom Gwangju sa ako juniorka umiestnila v konkurencii svetovej špičky na 40.mieste na trati 5 km.  V disciplíne 10km, ktorá bola kvalifikáciou na OH Tokyo 2020 sa v rýchlom tempe pri boji o miestenky na olympiádu umiestnila na 50.mieste v svetovej konkurencii. V Gwangju Karolína  po štarte na 5km a 10 km štartovala prvýkrát aj na  25 km trati. Pre zlé poveternostné podmienky/ blížiaci sa tajfún/ , pri zosilnení dažďa a vetra  z preteku po 8km odstúpila, aby tak ušetrila sily na o 2 týždne sa blížiace MEJ Račice, kde následne štartovala na10km trati.
Karolína momentálne od leta študuje a trénuje v USA na univerzite, kde je jej  novým trénerom Jason Hite. A ako reagovala naša Karolína na to, že má Slovensko miestenku na tieto hry ? ,, Keď sa dozvedela, že bola dodatočne kvalifikovaná na Beach Games bola v šoku, po nových ťazkých dňoch  v USA mala slzy od šťastia, že sa jej naskytla nová šanca pretekať s elitou na začiatku olympijskej sezóny a možnosť reprezentovať krajinu." Pretekať v katarskej Dohe nie je med lízať, o tom sa presvedčil pred pár dňami náš elitný športovec Matej Tóth, ktorý nedokončil preteky na MS na 50 km v chôdzi, pričom preteky sprevádzalo extrémne počasie. Vyzerá to tak, že v deň pretekov to bude tiež riadne husté, očakáva sa teplota vzduchu 39 stupňov a teplota vody je 34 stupňov. Ako to vníma náš tréner ? ,, Áno, pred pár dňami sa v Dohe konali MS v atletike a mohli sme počuť ako to veľa našich športovcov nezvládalo hlavne kvôli vysokej vlhkosti vzduchu, na ktorú nie sme adaptovaní. Na takéto podmienky sa pripravuje veľmi ťažko, možno pomôže len viacero štartov v takýchto podmienkach, aby si to športovci aspoň vyskúšali, alebo sústredenia v podobných destináciách. Voda by mala mať podľa posledných meraní 34 stupňov, čo prevyšuje povolenú hranicu, ale uvidíme ako sa s tým organizátori vysporiadajú." Súťaže plážových hier sa uskutočnia v dvoch zónach. Prevažná časť súťaží a slávnostný otvárací ceremoniál sa uskutoční na katarskej pláži vzdialenej približne 12 minút jazdy autom od dediny športovcov. Turnaje v plážovej hádzanej, plážovom volejbale a plážovom tenise odohrajú v športovom komplexe pre plážové športy Gharafa vzdialenom od dediny športovcov do 20 minút jazdy.
 

Patrik Pavelka