Slovensko na úvod kvalifikácie deklasovalo Bielorusko

Naša mužská vodnopólová reprezentácia vstúpila dnes od 19-tej hodiny v NCVP v Novákoch súbojom proti Bielorusku do bojov o budúcoročný európsky šampionát v Budapešti, ktorý sa hrá od 12.do 26.januára. Zverenci trénerskej dvojice Peter Nižný a Karol Bačo ml.bojujú od piatka do nedele o jubilejnú desiatu účasť Slovenska na ME vodných pólistov.

Do cesty sa hneď v úvode kvalifikačnej skupiny hranej v Novákoch postavili našim reprezentantom Bielorusi. V skupinovom zápase pred ME 2016 v Belehrade sme tohoto súpera hravo porazili
a to 17:5, tentoraz sme očakávali tuhší odpor zo strany prvého protivníka. Čuduj sa svete, išlo to ako po masle. Krátko pred oficiálnym začiatkom stretnutia prezident SPF Ivan Šulek a viceprezident pre vodné pólo Štefan Šmihuľa slávnostne odovzdali plakety našim úspešným vodnopólovým veteránom z MS, ktoré sa konali tento rok v Gwangju a z ktorých domov priniesli strieborné medaily. A potom sa už začal samotný zápas. Zaplnené tribúny videli v NCVP rýchle vodné pólo zo strany zverencov 42-ročného bývalého vodnopólového reprezentanta Petra Nižného. Hralo sa zo strany na stranu, videli sme množstvo pekných akcií zakončených gólmi, mimo našich opôr v bráne v piatok večer skórovali všetci hráči, čo je pekný dôkaz dobrej a kolektívnej hry Slovákov. V bráne sa vystriedali obaja brankári, ako Tomáš Hoferica, tak aj Daniel Veterník. Po prvej štvrtine vyhrávali naši hráči pohodlne 4:0, keď všetky štyri góly padli v presilových hrách a postupne sa presadili Samuel Baláž, Adam Mitruk, Marek Molnár a v závere Juraj Zaťovič. Spanilá jazda našich vodnopólových reprezentantov pokračovala aj v druhom dejstve, náš piaty gól dal Marek Tkáč a šiesty v presilovej hre Matej Čaraj. Góly do siete súpera pribúdali jedna radosť, ôsmy dal Marek Tkáč, deviaty Tomáš Bielik, desiaty presný zásah sme pripísali  Samuelovi Balážovi a konečnú podobu výsledku na konci prvého polčasu na 11:0 dal Maroš Tkáč. Piatim presilovým hrám súpera sme sa dokázali ubrániť a jednu presilovku sme na gól premenili. V priebehu tretej štvrtiny sa dva razy po sebe o strelecké slovo prihlásil Martin Kolárik a upravil stav na 13:0. Kanonáda pokračovala ďalej, na 14:0 upravil Patrik Tkáč a náš 15-ty presný zásah zaznamenal Andrej Zareva a už to bolo 15:0. Za tohoto stavu 43 sekúnd pred koncom dali Bielorusi svoj prvý gól v zápase a tak pred poslednou osemminútovkou Slovensko viedlo nad Bieloruskom krásne 15:1. V tretej štvrtine sme nemali
ani jedného vylúčeného hráča, súper troch, ale ani jeden gól sme v presile nedali. Prišla posledná štvrtina a v nej padlo spolu sedem gólov, Matej Čaraj využil presilovku hneď v úvode na 16:1, ale o minútu na to Bielorusko skórovalo po druhý raz - 16:2. Marek Molnár sa v ďalšom priebehu strelecky zaskvel dva razy po sebe a bolo to už 18:2, následne jeho vylúčenie potrestal súper a dal svoj tretí gól  a bolo to 18:3. 92 sekúnd pred koncom pokutový hod nepremenil Maroš Tkáč, ale o pár sekúnd na to, potrestal vylúčenie Bieloruska ďalším gólom Matej Čaraj a upravil na 19:3. V posledných stotinách zápasu fauloval Samuel Baláž a s po klaksóne pokutový hod premenili hostia a kozmeticky upravili stav na 19:4. V prvom skupinovom zápase v Novákoch Francúzsko deklasovalo Ukrajinu 20:5. Naši reprezentanti hrajú v sobotu od 18:30 hod proti Ukrajine v nedeľu v treťom, záverečnom kvalifikačnom zápase proti Francúzsku.

SLOVENSKO vs Bielorusko 19:4 ( 4:0, 7:0, 4:1, 4:3 )

Góly: M.Čaraj, M.Kolárik a M.Molnár po 3, MarekTkáč a S.Baláž po 2, J.Zaťovič, P.Tkáč, A.Mitruk, Maroš Tkáč, T.Bielik, A.Zareva po 1