Naše vodné pólistky porazili Turecko o desať gólov a sú na dosah brehom ME 2020

Slovenské vodné pólistky v sobotu večer nastúpili v Košiciach v úvodnom stretnutí kvalifikácie o postup na ME 2020 do Budapešti proti Turecku, s ktorým v poslednej kvalifikácii ťahali za kratší koniec keď doma sme so súperom remizovali 11:11 a v Turecku sme prehrali o gól 9:10. Veľmi pekne zaplnená mestská krytá plaváreň videla výborný zápas, v ktorom padlo spolu 28 gólov a naše dievčatá si po perfektnom kolektívnom výkone pripísali na svoje konto 10-gólovú výhru 19:9 a vytvorili si skvelú východiskovú pozíciu pred odvetou, ktorá je na programe 26.októbra v bazéne súpera.

Krátko pred začiatkom stretnutia sme boli svedkami milej udalosti, keď si podobne ako v piatok večer v NCVP v Novákoch predstavitelia SPF v zastúpení jej prezidentom Ivanom Šulekom a viceprezidentom pre vodné pólo Štefanom Šmihuľom uctili krásne výsledky našich veteránov, ktorí tento rok na MS v Gwangju obsadili druhé miesto. Plakety si prevzali Ladislav Szelley a Peter Hrčka, Petrovi Šalátovi bude ocenenie odovzdané dodatočne. A potom sa už mohol začať samotný zápas. V sobotu večer nebola pre naše dievčatá žiadna lopta stratená, skvelí diváci v Košiciach hnali naše hráčky od začiatku až do konca za perfektným výsledkom. V bazéne v metropole východu sme ale začali vlažnejšie, no za stavu 4:4 sme dokázali súperkám z juhu Európy odskočiť a postupne sme zveľaďovali svoj náskok. „Máme mladé družstvo a dievčatá nie sú zvyknuté na takéto zápasy. Od úvodu boli pod tlakom domáceho publika a nepremieňali šance. Potom však zlepšili mušku a aj naša brankárka si začala veriť. Turkyne potom mali veľký problém s jej prekonaním,“ pustil sa do hodnotenia zápasu tréner Milan Henkrich. Pred samotným kvalifikačným zápasom vravel, že spokojný bude s akýmkoľvek víťazstvom. Desaťgólový rozdiel predstavuje poriadny nadplán. „My sme si verili, ale v takýto veľký rozdiel sme nedúfali. Podarilo sa nám však ubrániť dve kľúčové hráčky Turecka a ukázalo sa, že sme boli dobre pripravení.“Slovenské reprezentantky avizovali snahu ubrániť hlavnú tureckú hviezdu Kubru Kusovú. To sa im tentoraz podarilo a výsledkom boli iba tri góly z jej ruky.„Keď nás vyradili minule, tak to bola rozdielová hráčka. Teraz sme si na ňu dali veľký pozor a som rada, že nám to vyšlo,“ skonštatovala spokojným hlasom strelkyňa troch slovenských gólov Janka Kurucová. „Pre nás to bol najdôležitejší zápas sezóne a tak sme k nemu aj pristupovali. Do stavu 4:4 to bolo vyrovnané, ale potom sme sa naštartovali a začali sme hrať disciplinovane. Nasúkali sme im góly a napokon si povezieme celkom pekný náskok.“O účasti našich reprezentantiek na januárových majstrovstvách Európy rozhodne odveta, ktorá je na programe 26. októbra v Turecku.„Bude to tam ťažšie ako doma, ale verím, že nastúpime lepšie ako doma a potom si už ten náskok postrážime. Desať gólov by malo byť dostatok, ale ja verím, že ten náskok ešte zveľadíme,“ vyslovila sa J. Kurucová, na ktorú nadviazal tréner Henkrich. „Vieme, že na nich máme, ale je to stále iba prvý zápas. Verím, že to zvládneme aj tam a vyhráme aj v Turecku. Po prvom zápase sme v Budapešti jednou nohou a teraz tam potrebujeme pridať aj druhú. Podstatné bude zahrať dobre v obrane. V tomto zápase sme inkasovali deväť gólov, čo je dosť veľa. Verím, že ak dostaneme okolo sedem gólov, tak na šampionát postúpime.“.

1. zápas play off kvalifikácie ME:
Slovensko - Turecko 19:9 (5:4, 5:1, 5:1, 4:3)

zostava a góly SR: Horváthová, Kiššová - Kováčiková 2, Kurucová 3, Majláthová, Junasová 2, Sedláková 1, Pecková 2, Kolářová 2, Stankovianska 4, Garancovská 1, Kátlovská 1, Kiššová 1.

Patrik Pavelka, Peter Jesenský