Bianca Grznárová po Slovakia Swimming Cupe v Gyori : ,, Všetko je možné, len treba chcieť !"

Najočakávanejšia udalosť roka 2019 je za nami. Slovakia Swimming Cup 2019 sa po všetkých stránkach vydaril ako mal. Organizačne v spolupráci s našimi maďarskými kolegami to bolo na výbornú, padlo množstvo rekordov, naši plavci a plavkyne zaplávali krásne A - limity na nadchádzajúce ME v krátkom bazéne od 4.do 8.decembra 2019 do škótskeho Glasgowa a je preto čas zbilancovať celé podujatie očami najkompetentnejších. Dnes sa spoločne vyberieme za riaditeľkou Slovakia Swimming Cupu 2019 Biancou Grznárovou, ktorá sa ochotne a rada podelila o svoje bezprostredné dojmy po záverečnom vyhodnotení.

Bianca, ako ste vnímali, že takéto veľké podujatie, akým nepochybne Slovakia Swimming Cup 2019 je, budeme nakoniec organizovať v neďalekom Gyori ?

,, Osobne som túto ideu vnímala veľmi pozitívne. Som vďačná za to, že som pri tom mohla byť od začiatku, resp. od plánovania miesta uskutočnenia tohtoročného Slovakia Swimming Cup-u. Po zistení, že toto podujatie tento rok nemôžeme organizovať na Slovensku, sme s viceprezidentom pre plávanie Rasťom Bielikom intenzívne uvažovali nad vhodnou lokalitou. Navrhla som mu, aby sme skúsili kontaktovať Ivána Petrova v Győri, s ktorým máme výborné skúsenosti z predchádzajúcich spoluprác ( seminár pre trénerov v Šamoríne, účasť na Veľkej Cene Slovenska s Zsuzsannou Jakabos ). S Ivánom bola akákoľvek spolupráca absolútne bezproblémová. Požiadali sme ho o cenovú ponuku, ktorá bola prijateľná a pozdávala sa aj členom výboru sekcie plávania SPF."

Čo všetko Vaša pozícia na tomto podujatí obnášala ? Videli sme, že ste sa počas celého podujatia ani na chvíľu nezastavili !

,, Mojou zodpovednosťou bolo všetko, čo sa týkalo daného podujatia. Nakoľko sa plavecká súťaž organizovaná SPF podľa mojich vedomostí ešte nikdy nekonala mimo územia SR, bolo treba vyšliapať úplne nový chodníček. Organizácia tohto podujatia bola náročná, ale brala som ju ako novú výzvu. Motivoval ma fakt, že ak by som bola ešte aktívnym plavcom, niečo také by som si určite nechcela nechať újsť. Ak by sme zašli do podrobností, na starosti som
mala všetko od rezervácie miesta, vyjednávanie a dohadovanie podmienok, komunikáciu s Gyori Úszó SE., zabezpečenie rozhodcov a ďalších dobrovoľníkov, prípravu materiálno- technického zabezpečenia, prezentáciu v médiách, spoluprácu pri regulácii prihlášok, a akýchkoľvek iných požiadaviek a komunikáciu s účastníkmi."

Ako na Vás pôsobilo celé to prostredie v maďarskom Gyori ?

Győr je samo o sebe nádherné mesto a ponúka úžasné možnosti realizácie, čo sa týka športov. Bazénový komplex bol postavený pred pár rokmi a spĺňa všetky atribúty pre plnohodnotné trénovanie a organizáciu veľkých súťaží v plávaní. Takisto tam organizovali aj EYOF, čo bol tiež jedným z motívov výberu lokality."

Naši plavci a plavkyne dosiahli množstvo pekných výsledkov. Mali ste počas riaditeľovania čas vnimať to, čo sa deje v bazéne?

,, Pokiaľ mi to časové možnosti umožnili, našich plavcov som sledovala, aj sme sa spolu rozprávali. S mnohými z nich sa poznám ešte z čias môjho pôsobenia ako športovca a o to intenzívnejšie vnímam každý ich úspech, aj neúspech. Bola som veľmi šťastná, že sa im darilo, bolo mnoho prekonaných limitov na ME v Glasgowe ako aj slovenských rekordov, seniorských, juniorských a žiackych. Medzi konkurenciou sa určite nestratili. Maďari ako plavecký národ číslo jedna obdivovali najmä výkony Andrey Podmaníkovej, ale aj ďalších ako Rišo Nagy, Tomáš Klobučník. Podľa ohlasov to bol rýchly bazén. Samotní plavci ešte oceňovali možnosť nie jedného, ale rovno dvoch vyplavovacích bazénov, modernej posilňovne, ľadovej vane, sauny, mnoho priestoru na tribúne." "

Ako vyzerala spolupráca s Maďarmi na týchto pretekoch ?

,, Spolupráca s nimi bola výborná. Najmä pre nás to bola úplne nová skúsenosť, naši kolegovia z Maďarska majú úplne iný systém fungovania na podujatiach. Chvíľu trvalo, kým sme naše dve rozdielne cesty skombinovali, ale my sme na to boli pripravení, takisto aj oni. Niečo sa od nás naučili oni, niečo my od nich. Času na prípravu podujatia bolo málo, ale všetko dopadlo perfektne."

Splnilo toto podujatie Vaše očakávania ? Aké ste zaznamenali ohlasy na Slovakia Swimming Cup v Gyori ?

,, Priznám sa, že som sa ho aj trošku obávala, ale výsledok ma naozaj v dobrom prekvapil. Na pleciach som mala veľký balvan zodpovedností o to viac, že podujatie bolo toľko medializované a jeho priebeh sledovalo naozaj veľa ľudí. Nemohli sme si dovoliť žiadnu chybu. Môžem konštatovať, že výsledok bol naozaj nad moje očakávania. Z komunikácie s našimi trénermi som cítila veľkú podporu a samé pozitívne ohlasy. Som aj im vďačná za dôveru, ktorú do nás vložili. Takisto sa veľmi páčilo aj kolegom z Čiech a Poľska, ktorí našu prácu veľmi chválili."

Videli sme Vás v spoločnosti s Ivanom Petrovom, čo ste spoločne pripravili do ďalších pretekov ? Môžete prezradiť ?

,, S Ivánom som spolupracovala niekoľkokrát pred podujatím, je to inšpirujúca osoba, ktorá sa plávaniu venuje naplno vo všetkých sférach. Je funkcionárom LEN-u, FINA, pracuje v Maďarskej plaveckej federácii, vedie obrovský plavecký oddiel a zároveň je trénerom výborných plavcov. Zároveň sme využili chvíľu a spolu s ním, prezidentom SPF Ivanom Šulekom a športovým riaditeľom Miroslavom Nowakom sme viedli dlhú diskusiu o slovenskom a maďarskom plávaní, o oblastiach v ktorých musíme zapracovať, aby sme nášmu športu pomohli. Je to človek ktorý je veľmi nápomocný, svoje know-how si nedrží len pre seba a vie poradiť a spoločne sme hľadali riešenia na problémy, ktoré nás trápia. Zároveň
pochválil aj priebeh samotného podujatia. Čo sa týka ďalších podujatí, máme zopár nápadov na ďalšie medzinárodné spolupráce, ale všetko oznámime včas."

Čo ste si pre seba pri organizácii takéhoto podujatia zobrali pre seba ?

,, Jednoznačne veľa nových skúseností. Bola by škoda, ak by sme nevyužili možnosť priučiť sa nové veci od plaveckej veľmoci a krajiny, akou je Maďarsko. Sme im vďační že nám pomohli a prijali nás k sebe ako vlastných. Takisto vedomosť, že možné je všetko, len treba chcieť. Ďakujem za dôveru VSPL na čele s Rasťom Bielikom , rade SPF, prezidentovi Ivanovi Šulekovi ako aj plaveckému oddielu Győri Úszó SE., súťažnému riaditeľovi SPF Róbertovi Košťálovi, Miroslavovi Nowakovi - tímu SPF, rozhodcom a ďalším osobám, bez ktorých by sa toto podujatie nemohlo konať a nebolo by také úspešné. Je to úspech celej SPF a motiváciou do ďalšej spolupráce s našimi kolegami v zahraničí."

Ako plynul čas na Slovakia Swimming Cupe 2019 a čo odznelo ?

Piatok, 01.11.2019

Hneď prvý deň sme v nádhernom prostredí v maďarskom Györi boli svedkami parádnych vystúpení, žiaci, juniori a aj seniori ukázali, ako sa dá plávať v kvalitnom bazéne. Začali sme seniormi a ich snahou o limity na ME do škótskeho Glasgowa. Andrea Podmaníková pokračovala v skvelej forme a časom 1:05,54 min na 100m prsia splnila A limit, stanovila nový rekord pretekov a zároveň posunula svoj vlastný slovenský rekord. Richard Nagy dal v polohovke na 400 m rekord mítingu (4:12,24 min) a splnil na ME A limit. B limitárov už bolo viac - na 1500 m Richard Nagy a Adam Rosipal, 100 m prsia Tomáš Klobučník, 200 m voľný spôsob Zuzana Pavlikovská a Martina Cibulková.O nový juniorský rekord sa postaral na 400 m polohové preteky František Jablčník (4:22,71 min) a Martina Cibulková na 200 m voľný spôsob (2:00,27 min) čo je zároveň B limit na ME. Žiacke rekordy zaplával Coddington Mark v kategórii 13 - ročných na 100 m prsia (1:08,61min) a Olivia Ana Šprláková-Zmorová zaplávala rekord na 1500 m voľný spôsob 14 ročných (17:25, 31min). Okrem našich plavcov zaplávali skvelé výkony, samozrejme, aj zahraniční plavci, ktorí prekonali štyri rekordy mítingu.

Sobota, 02.11.2019

Skvelá jazda našich pokračovala aj na druhý deň, v sobotu. Andrea Podmaníková bola na nezastavenie a časom 30,36 s na 50 m prsia splnila A limit, stanovila nový rekord pretekov a zároveň opäť posunula slovenský rekord. Tomáš Klobúčnik dal na 50 m prsia rekord mítingu(27,03s) a splnil na ME A limit. B limitárov už bolo opäť viac: na 200 m motýlik Richard Nagy, 200 pp Sabína Kupčová, 800m voľný spôsob Veronika Kolníková (zároveň prekonala rekord mítingu 8:45,52min) .O juniorský rekord sa v druhý súťažný deň postarala Sabína Kupčová na 200 pp (2:14,41 min), čo bol zároveň B limit na ME. Žiacky rekord zaplávala Tereza Ožvaldová v kategórii 13 - ročných na 100 m znak (1:02.94min). Zahraničná konkurencia ukázala brutálnu silu a počas tohoto súťažného dňa prekonala ďaľších 6 rekordov mítingu, vyzeralo to tak, že rebríček rekordov SSC sa bude výrazne meniť .

Nedeľa, 03.11.2019

V záverečný deň pretekov Slovakia Swimming Cup 2019 v maďarskom Gyori sme dopoludnie odštartovali slovenským rekordom v kategórii 13 - ročných, ktorý zaplávala Tereza Ožvaldová na 200 metrov znak časom 2:17,77 min, ktorý v popoludňajšom finále posunula ešte na 2:17,34 min. Krátko na to na 400 metrov voľný spôsob v kategórii 14 - ročných Ana Olivia Šprláková - Zmorová posunula slovenský rekord na 4:21,66 min a v rovnakej disciplíne v kategórii 12 - ročných Miriama Szászová stanovila slovenský rekord na hodnotu 4:36,80 min. Popoludní vyhral finále 200 metrov prsia s B-limitom na ME do Glasgowa Tomáš Klobučník časom 2:09,03 min. Následne Andrea Podmaníková potešila fanúšikov doma na Slovensku na 200 metrov prsia, keď zaplávala čas 2:23,76 min, čím vytvorila rekord mítingu a zaplávala A limit na ME. Andrea to zopakovala následne aj na 100 metrov polohové preteky, keď ich vyhrala časom 1:01,24 min, čo bol ďaľší rekord mítingu a zároveň A limit na ME. Povestnou čerešničkou na torte bolo jej zaslúžené víťazstvo a najlepší bodový výkon celých pretekov. Počas nedele okrem našich plavcov pokračovalo "zahraničie" fantastickými výkonmi, ktoré prinieslo ďaľších 11 zápisov do rekordov mítingu a dokázali to, o čom sa hovorilo už pred začiatkom pretekov, že konkurencia bude nesmierne silná.

Celkový sumár podujatia :

Malebné mestečko neďaleko našich hraníc privítalo a hostilo 343 plavcov z 48 klubov a 6 krajín (SVK –209, CZE – 67 ,POL – 10, AUT - 24, HUN - 24, MLT - 9). V krásnom a rýchlom bazéne bojovali plavci tri dni o limity, rekordy a osobné rekordy. Zázemie bolo výborné, organizácia slušná. Plavci si kvalitu bazénu pochvaľovali a to je to najdôležitejšie. Po samotnom podujatí sa dá jednoznačne povedať, že z pohľadu výkonov to bol najsilnejši ročník. Do finále na 100m motýlik mužov sa nedostal ani jeden náš zástupca, naopak najviac až 5 zástupcov sme mali vo finále žien na 200m motýlik, 100m polohové preteky a 400m polohové preteky. V individuálnych disciplínach bolo rozdelených 108 medailí a z tohto počtu získali naši plavci 30. Z toho bolo 10 zlatých (4x Andrea Podmaníková, 3x Tomáš Klobúčnik, 2x Richard Nagy a 1x Adam Rosipal). Účasť našej špičky bola slušná, i keď zamrzí, že časti juniorských reprezentantiek sa toto podujatie nevošlo do kalendára. Bolo prekonaných 52 rekordov mítingu (13 x SVK), 2 seniorské slovenské rekordy, 3 juniorské slovenské rekordy a 7 žiackych slovenských rekordov. Naši plavci zaplávali spolu 6 A limitov, 13 B limitov a 4 C limity na ME v krátom bazéne v Glasgowe. Prekonať toto podujatie bude náročné a už teraz sa tešíme na budúci ročník Slovakia Swimming Cupu.

Najlepši bodový výsledok ženy: Andrea Podmaníková 861b (100 P 1:05.54min)
Najlepši bodový výsledok ženy SR: Andrea Podmaníková 861b (100 P 1:05.54min)
Najlepši bodový výsledok muži: Adam Hlobeň(CZE) 835b (400 VS 3:45.36min)
Najlepši bodový výsledok muži SR: Tomáš Klobúčnik 834b (100 P 59.06s)
Najlepši bodový výsledok juniorky: Dominika Kossakowska(POL) 809b (200VS 1:58,51min)
Najlepši bodový výsledok juniorky SR: Martina Cibulková 774b (200 VS 2:00.27min)
Najlepši bodový výsledok juniori: Adam Hlobeň(CZE) 835b (400 VS 3:45.36min)
Najlepši bodový výsledok juniori SR: Alex Kušík 725b (200 PP 2:02.03min)

Najvyrovnanejšie finále: 200 VS muži – 1-3 miesto delilo 0,16s (3b)
Najvýraznejšie víťazstvo: 50 PRSIA ženy – 1-2 miesto delilo 1,50s (113b)
Najtesnejšie víťazstvo: 200 PRSIA muži – 1-2 miesto delilo 0,03s (1b)
 

 

Patrik Pavelka, sumár Pavol Cibulka

 

 

 

 

Event reference: