Asistent reprezentácie Slovenka Karel Procházka pred ME: ,, Verím v pozitívne prekvapenia ! "

Majstrovstvá Európy v plávaní v škótskom Glasgowe od 4.do 8.decembra 2019 klopú na dvere a naša reprezentácia je v očakávaní, čo to celé prinesie a ako to vypáli. Limity splnené, naši plavci a plavkyne sú v plnej príprave na dlhoočakávané podujatie, všetko je z našej strany pripravené, aby v pondelok skoro ráno po tlačovej konferencii, ktorá sa koná v sídle SPF naša výprava nabrala smer Glasgow. Vo včerajšom úvodnom článku sme sa zoznámili s postrehmi hlavného trénera našej výpravy Vladimíra Železníka, teraz sa na pár mint prenesieme za jeho asistentom Karlom Procházkom, aby sme zistili ako je on naladený na ME v krátkom bazéne.

Pán Procházka, pred nami sú dlhoočakávané ME v škótskom Glasgowe, čo je zaujímavé, v našej reprezentácii po novom už máme hlavného trénera a asistenta trénera. Ako sa cítite v tejto pozícii a aká je spolupráca s hlavným trénerom Vladimírom Železníkom ?

,, S Vladom sa poznáme už od mojich trénerských začiatkov, cca 20 rokov. V posledných asi štyroch rokoch sme spolupracovali v rámci sekcie plávania i rôznych reprezentačných výberov. Úzku spoluprácu sme si vyskúšali aj na minuloročných ME 50 (zhodou okolností tiež v Glasgove) a fungovalo to veľmi dobre. Takže to, že máme uvedené funkcie, beriem ako formalizovanie niečoho, čo už dobre funguje dlhšie. Je pre mňa cťou pracovať s jedným z najúspešnejších slovenských plaveckých trénerov. "

Čo konkrétne má na starosti asistent trénera v našej výprave ?

,, Pracovná náplň je bohatá. No myslím si, že mojou hlavnou úlohou bude najmä zabezpečiť čo najlepší prechod juniorov do seniorskej reprezentácie, keďže som sa v posledných troch rokoch venoval najmä juniorom ako súčasť realizačného juniorského reprezentačného tímu. Tie decká celkom dobre poznám, no a samozrejme budem nápomocný Vladovi v jeho práci s celou seniorskou reprezentáciou."

Slovensko na tomto šampionáte bude reprezentovať spolu deväť žien a traja muži, čo hovoríte na tento počet ? Ako vnímate dominanciu žien u nás ?

,, Pravdupovediac, pred rokom by som nepovedal, že výprava na tieto ME bude tak početná. Okrem našich najskúsenejších plavcov Riša, Tomáša a Andrei som čakal možno viac od plavcov, ktorí prešli z juniorky pred rokom či dvoma, žiaľ tým sa zatiaľ až tak nedarí. O to viac ma potešilo, že svoju kvalitu pretavilo do nominácie niekoľko naozaj talentovaných juniorov, s ktorými koncepčne pracujeme už dlhší čas. Priznám sa, že už dlhšie diskutujeme s trénermi, prečo sú na tom momentálne dievčatá lepšie ako chlapci. Za posledné roky totiž dosahovali juniori rovnako dobré výsledky ako juniorky, dokonca aj lepšie. Rozdiel medzi seniorským a juniorských plávaním je u mužov väčší a chlapci potrebujú po juniorke ešte minimálne dva, či tri roky dozrieť. V našich podmienkach je to však tažké a zatiaľ ani zahraničie v tomto smere nepomáha. Uvidíme do budúcna."

Ako vnímate štvorlístok našich favoritov Nagy, Klobučník, Podmaníková a Trníková a aké máte od nich očakávania ? 

,, Najväčšie nádeje na dobrý výsledok máme u spomenutej štvorice, ktorá si nomináciu vyplávala splnením ostrých ,,A " limitov. Znamená to, že ak potvrdia výkon, ktorým sa kvalifikovali, prípadne ho vylepšia, mohli by skončiť do najlepšej 16- tky. Samozrejme u Riša, prípadne Tomáša sú očakávania vzhľadom na ich skúsenosti a predchádzajúce výsledky  ešte vyššie. Boli by sme radi za nejaké to finále, čiže postup do najlepšej osmičky. Nikol s Andreou sa zase v ostatnom čase prezentovali medailami zo Svetového pohára, takže bude zaujímavé sledovať ako sa popasujú s ME. Verím, že niekto pozitívne prekvapí aj z ostatných plavcov. "

Čo hovoríte na našich mladých, ktorí už sú v seniorskej reprezentácii ?

,, Som spokojný s tým, koľko sa ich kvalifikovalo. Všetky nominované juniorky majú dobré predpoklady na to, aby sme dokázali zaplniť medzeru po Katke Listopadovej smerom k OH 2024, ktoré sa konajú v Paríži. Očakávam, že skúsenosti, ktoré získajú na ME v krátkom bazéne v Glasgove im pomôžu v ich ďalšej pre nich, ale aj pre Slovensko úspešnej plaveckej kariére. "

Čo je zaujímavé, na ME v Glasgowe smeruje dosť početná výprava, tak ako sa koniec - koncov na výpravu sluší a patrí, tréneri, mentálny coach, fyzio atd, ako to vnímate zo svojej pozície ?

,, Pozitívne, v súčasnosti je potrebná komplexná starostlivosť o športovca. A v porovnaní s inými tímami nás bude ešte stále málo."

Pár slov o Karolovi Procházkovi :

Plávaniu sa venuje od malička, bol pravidelným účastníkom MSR. S trénovaním začal ešte ako študent na vysokej škole v Bratislave. V rámci štúdia na MFF UK a FTVŠ UK si Karel spravil špecializáciu plávanie. Po získaní magisterského titulu ostal na katedre plávania FTVŠ UK, kde sa ako interný doktorand venoval najmä výskumu izokinetických síl vo vodnom prostredí. Po obhajobe plaveckej rigoróznej práce (PaedDr.) a neskôr plaveckej dizertačnej práce (PhD.) v obore športová kinantropológia sa zamestnal v NŠC na oddelení diagnostiky. Tam pracoval s najlepšími slovenskými športovcami - ide o diagnostiku a analýzu trénovanosti, zaisťovanie zdravotnej starostlivosti. Po celý čas zároveň pracoval ako plavecký tréner s deťmi a mládežou - cez jeho ruky v Bratislave prešli napríklad Rišo Varga, Katka Listopadová, Karin Tomečková, Rišo Nagy. Po návrate do Považskej Bystrice v roku 2006 postupne spolu s Ingrid Drakovou vybudoval považskobystrický plavecký oddiel a plaveckú školu. V súčastnosti je každý týždeň na bazéne v Považskej Bystrici cca 250 detí v rôznych formách (plavecké triedy, plavecká škola, plavecký klub). Systémom, ktorý Karel so svojim tímom nastavil prešla aj v súčasnosti najlepšia odchovankyňa klubu - Nikoleta Trníková. Okrem toho prešiel v rámci SPF viacerými funkciami - od člena rôznych odborných komisií až po metodika plaveckého zväzu, v súčasnosti je členom sekcie SPZ a asistentom reprezentačného trénera.

Patrik Pavelka