Richard Nagy pred ME v Glasgowe : ,, Nechcem dojiť mŕtvu kravu a žiť zo spomienok ! "

Už v pondelok skoro ráno je v sídle našej plaveckej federácie na programe krátka tlačová konferencia pred odletom na ME v krátkom bazéne do škótskeho Glasgowa. Na nej sa prítomným novinárom predstaví hlavný tréner reprezentácie Slovenska Vladimír Železník a tri naše želiezka v ohni, Andrea Podmaníková, Nikoleta Trníková a Tomáš Klobučník. Richard Nagy sa k našej výprave pripojí až priamo v dejisku samotného šampionátu. Keďže bude na tlačovej konferencii chýbať, priblížme si pár vetami to, ako vníma on sám nadchádzajúci šampionát.

Richard, už o pár dní odštartujeme ME v krátkom bazéne v škótskom Glasgowe. Vy sa k našej výprave pripojíte po presune zo Sheffieldu, takže Vašu účasť na pondelkovej tlačovej konferencii musíme, žiaľ, oželieť. Ako sa máte v týchto dňoch a ako sa pripravujete na samotné ME ? Akú máte v Sheffielde vytvorenú pohodu ?

,,Mám sa fajn, mám tu vytvorenú pohodičku a už aj na tréningoch sa snažím z bazéna nejakú formu vyloviť. "

Absolvovali ste v britskom Manchesteri v druhej polovici októbra preteky, na ktorých ste plávali spolu štyri disciplíny, tri ste vyhrali , ale časy podľa Vašich vyjadrení výnimočne dobré neboli, ale na začiatok sezóny v krátkom bazéne to bolo celkom fajn. Následne ste boli v maďarskom Gyori na Slovakia Swimming Cupe 2019. Vráťme sa pár vetami k tomuto podujatiu, kde sa zrodilo niekoľko zaujímavých rekordov, ako sa spätne dívate na Gyor ?

,, Boli to veľmi podarené preteky čo sa organizácie, bazénu a celkového zázemia týka. Moje plávanie tam za veľa nestálo, no v tej časti sezóny s tým treba rátať. Slovakia Swimming Cup bol viac - menej len o tom dobre si zapretekať v náročnom programe a prevetrať unavené svalstvo. "

Blížia sa dlhoočakávané ME v krátkom bazéne v Glasgowe, vyjadrili ste sa v jednom z rozhovorov, že spokojný budete na tomto šampionáte, ak budete o desať sekúnd rychlejší. Ako ste teda na tom a dá sa to splniť ?

,, Uvidíme už o pár dní. Ja dúfam, že niekde vo mne ešte stále drieme schopnosť zaplávať na úrovni osobáku. "

Táto sezóna je dôležitá z Vášho pohľadu ani nie tak v krátkom bazéne, ako bude dôležitá tá nasledujúca, blíži sa olympijský rok a Tokio 2020. Dôležité bude isto zaplávať A - limit a asi aj pridať dobrý výsledok v Glasgowe, alebo sa mýlime ?

,, Áno, splniť A limit a kvalifikovať sa je jedna priorita a ak sa to podarí, dôležitejšie bude aj na samotných OH 2020 v Tokiu kvalitne zaplávať. Úspech v Glasgowe by ma veľmi potešil. V prípade, že sa zadarí, vedel by som, že som na dobrej ceste. "

Spomínate ešte sem tam na rok 2016 a na Vaše pekné deviate miesto v Riu 2016 ? Aké spomienky dominujú ?

,, Popravde, už ani nie. Nechcem dojiť mŕtvu kravu a žiť zo spomienok. Jediné, čo ma mrzí je, že som si to vtedy viac neužíval. Odvtedy som toho zažil v plávaní dosť, bohužiaľ, nie vždy to bolo veselé. Stále však pracujem na tom, aby som ten výsledok z Ria prekonal."

Vráťme sa ešte na chvíľu k ME do Glasgowa. Ako ste vnímali svoje kvalifikačné kroky na prebojovanie sa na ME do Glasgowa a čo očakávate Vy osobne od tohoto podujatia ? Ako to podľa Vás môže vypáliť na 400 metrov voľný spôsob a 200 metrov motýlik? Stále je favoritom 400 m  polohovka ?

,, Na kvalifikáciu som sa nijako zvlášť nesústredil. Ako hovorí môj bývalý tréner Gabo Baran " ak to nezapláveš z plného tréningu, nemáš tam čo robiť" a podľa toho sa stále riadim." Na 400 m kraul mám jeden cieľ, konečne si zaplávať osobák. 3:43 tam mám z roku 2014 a to už bolo poriadne dávno. Na 200 m motýlik mám podobné ambície. Je to tak, hlavnou disciplínou u mňa stále zostáva 400 m polohovka. " 

 
Na týchto ME budete spolu traja muži, ale máme tam deväť žien. Baby u nás dominujú, čo hovoríte na tento fakt Vy ?

,, Baby mali dobrý rok. Som rád, že tam budú nové tváre a držím im palce. Najviac ma však potešilo, že sa kvalifikoval Adam Rosipal. Toto sú jeho prve seniorské ME a po tých rokoch, čo si so mnou vytrpel v J&T Sportteame si zaslúži, aby mu vyšli podľa predstáv. A možno ešte trochu rýchlejšie."

V našej výprave je množstvo mladých tvárí, pre ktorých samotná účasť na ME v krátkom bazéne je veľkou vecou. Čo myslíte, ako dnes mladí môžu byť úspešní ? Ako Vy vnímate prechod od juniorov k seniorom ?

,, Je naozaj skvelé, že sa stále objavujú nové tváre a dúfam, že tieto ME ich motivujú k ďalšej práci a nie naopak. Nie je jednoduché po prvý raz pretekať na takomto podujatí a nezľaknúť sa. Áno, prechod k seniorom je náročný, veľa krát, hlavne po psychickej stránke, keď zrazu namiesto vrchných priečok vo výsledkovej listine hľadáte svoje meno na druhej, alebo tretej strane. Taktiež trénovať dospelého plavca je iné ako vychovávať juniora. Čím je človek starší, tým pomalšie regeneruje, musí viac dbať na výživu, oddych, na to ako a kedy trénuje. Myslím si, že dobrý tréner sa ukáze, až keď dokáže dobre pracovať so seniorskými plavcami."

S čím by ste boli na ME spokojný a ako bude vyzerať záver roka u Vás ? Strávite ho s najbližšími  a Silvester nejaký ten oddych, nejaká chata alebo skôr papučová kultúra doma ?

,, Spokojný by som bol s aspoň jedným dobrým výkonom. Po ME idem domov na MSR a potom si dám od plávania na týždeň - dva, pauzu. Vianoce strávim s najbližšími a na Silvestra okrem ranného behu s kamarátmi nemám žiadne plány, teda aspoň zatiaľ."
 

 Patrik Pavelka