Naša reprezentácia nabrala smer ME v krátkom bazéne v Glasgowe

Dnes skoro ráno sa v sídle našej plaveckej federácie v príjemnej a uvoľnenej atmosfére uskutočnila tlačová konferencia pred odletom našej výpravy na ME v krátkom bazéne do škótskeho Glasgowa. Slovenská plavecká reprezentácia hneď po jej skončení nabrala kurz Glasgow, kde sa od 4. do 8. decembra uskutočnia majstrovstvá Európy v krátkom bazéne. Slovensko budú v Škótsku reprezentovať dvanásti plavci, traja muži a deväť žien. Najväčšie ambície bude mať kvarteto A-limitárov Richard Nagy, Tomáš Klobučník, Andrea Podmaníková a Nikoleta Trníková. Okrem nich budú na šampionáte štartovať aj Adam Rosipal, resp. Sabína Kupčová, Veronika Kolníková, Miroslava Záborská, Zuzana Pavlíkovská, Martina Cibulková, Robin Reindlová a Zora Ripková. V realizačnom tíme trénerov Vladimíra Železníka a Karla Procházku sú aj vedúci výpravy Miroslav Nowak, fyzioterapeuti Ján Blanár a Beáta Šoltesová a mentálny kouč Peter Bielik. "Ja aj s mojimi plavcami chodím na šampionáty s vysokými ambíciami, nejde mi len o samotnú účasť. Chceli by sme nejaké finále. Poškuľujeme aj po nejakej tej medaile, možno by sa to v budúcnosti mohlo podariť," povedal pre TASR na pondelňajšej tlačovej konferencii tréner Železník. "Najlepšie výsledky očakávame od Riša Nagya a samozrejme treba spomenúť aj Tomáša Klobučníka, Andreu Podmanikovú, alebo juniorskú hviezdu Nikoletu Trníkovú. Naše ambície na každých vrcholných podujatiach sú vysoké, ale reálne nejaké semifinále a finále bude pekným úspechom. Určite má dobrú formu Andrea Podmaníková a treba spomenúť Nikoletu Trníkovú, ktorá má fantastickú formu a všetci dúfame, že tieto pekné výsledky dokáže ešte vylepšiť na ME. Čo sa týka Riša a Tomáša, budem sa vyjadrovať opatrne, nechcem chalanov vyplašiť, ale forma pomaličky graduje a nechám sa prekvapiť ich výsledkami. Adam Rosipal je mladý pretekár, ktorý môže len milo prekvapiť. Myslím si, že systém plnenia limitov sme nastavili ideálne. Reprezentanti plnili limity priebežne a aktuálne k danému obdobiu, i keď si myslím, že reprezentant limity musí plniť z plného tréningu, pokiaľ chce dosiahnuť dobrý výsledok na ME. Väčšina reprezentantov splnila limity už na prvých pretekoch - Plzenské šprinty a potom na SSC v Györi. Očakávam tiež, že naši mladí juniori budú atakovať národné rekordy. Bazén je naozaj super, podmienky sú tiež výborné, už len podať čo najlepšie výkony."
      V dobrom rozpoložení sa cíti jeden z najstarších a najskúsenejších reprezentantov Tomáš Klobučník. Dvadsaťdeväťročný plavec Dukly Banská Bystrica a olympionik z OH 2012 by rád prenikol do úzkej elity. "Na záver sezóny sme absolvovali sústredenie v Liptovskej osade, všetko bolo perfektné. Potom sme si aj trochu oddýchli doma v Topoľčanoch. Verím, že všetko je dobre nastavené a už to len treba preniesť do bazéna a do časov. Zaklopem si, nemám žiadne zdravotné problémy, preto verím, že nejaké to semifinále či finále na Slovensko privezieme," povedal pre TASR a na margo jeho programu v Glasgowe dodal: "Mám môj klasický trojboj 50, 100 a 200 m prsia. Cítim to tak, že 50 a 100 m by mohli byť fajn a dvestovka zasa taký žolík a snáď vypáli veľmi dobre. Ak sa priblížim k osobákom, malo by to stačiť na finále."
      Pozíciu najlepšej slovenskej ženy má plniť 21-ročná prsiarka Andrea Podmaníková (PIRANA Sport Club Topoľčany): "Cítim sa dobre. Ale uvidíme až v Glasgowe. Som nahlásená na štyri disciplíny. Uvidím až na mieste činu, či pôjdem aj polohovú stovku. Tlak sa snažím odfiltrovať a chcem plávať s čistou hlavou. Nemyslím na to, či niekto odo mňa očakáva nebodaj medailu. Je mi jasné, že by to bolo pekné. Ale ja naozaj radšej zostanem pokorná a s očakávaniami sa budem držať pri zemi."