Naše synchronizované plávanie v závere roka na krásnych akciách !

Záver roka 2019 bude mimoriadne bohatý aj pre naše synchronizované plávanie, na ktoré čaká trojica zaujímavých pretekov. Smerujeme do Prahy, aby sme krátko na to absolvovali preteky u nás doma na Pasienkoch a nakoniec nasmerujeme naše kroky do ukrajinského Charkova. O týchto podujatiach nám prezradí v našom rozhovore viac s manažérkou reprezentácie Slovenska Janou McDonnell.

Janka, je pred nami zaujímavý trojlístok podujatí v závere tohoto roka, začnime Veľkou cenou Prahy. Kto sa za naše farby na tomto podujatí zúčastní, aká je konkurencia, aké máme očakávania od tejto Veľkej ceny a s čím by ste boli spokojná Vy osobne? Čo to pre naše staršie žiačky znamená takáto účasť v predvianočnom čase v stovežatej a ako to vnímate aj z pohľadu dvojice reprezentantiek Reichová-Pivarčiová?

,, Vianočná cena Prahy je pre nás tradičnou súťažou v tomto období. Do Prahy cestuje spolu 18 reprezentantiek, z toho 16 starších žiačok a 2 seniorky. Táto súťaž je dobrá na rozbehnutie sezóny, ktorá u nás bežne trvá od jesene do nasledujúceho leta. Avšak toto podujatie má aj svoje mínusy vzhľadom na rozmery bazéna kedy sa na zostavy dá v podstate využiť iba polovička bazéna. V kategórii starších žiačok zabojujú dva naše páry - novovytvorený pár Chiara Diky a Lea Krajčovičová a taktiež pár, ktorý už spolu v roku 2019 pretekal Linda McDonnell a Tereza Ďurišová. Staršie žiačky taktiež zabojujú s tímovou zostavou, v ktorej sa predstaví väčšina dievčat, ktoré už s touto zostavou pretekali v uplynulej sezóne. Seniorky Viktória Reichová a Natália Pivarčiová budú súťažiť v troch disciplínach - voľné sólo, technický pár a voľný pár. Natáliu a Viktóriu teraz čakajú dva súťažné víkendy hneď po sebe. "

Krátko na to je od 11. do 15. decembra na programe v ukrajinskom Charkove - Ukrainian Open Cup - kde cestujú znova dve naše seniorky, prakticky si ani poriadne neoddýchnu. O aké podujatie ide a v akej konkurencii sa to bude odohrávať? 

,, Áno, dievčatá vlastne len pricestujú domov z Prahy, takpovediac prebalia kufre a hneď letia na Ukrajinu. Podľa informácií, ktoré zatiaľ máme sa v Charkove predstavia pretekári / pretekárky z Rakúska, Litvy, Poľska a všetky ukrajinské kluby vrátane reprezentácie, ktorá patrí k svetovej špičke. Naše pretekárky absolvujú rovnaké disciplíny ako v Prahe (voľný pár, technický pár, voľné sólo) plus Viktória bude pretekať aj so svojim technickým sólom. Do súťaže v oboch sólových disciplínach sú okrem ukrajinských klubov a reprezentácie prihlásené pretekárky z Poľska, Rakúska, Litvy a Slovenska. V oboch párových disciplínach sa okrem domácich pretekárok a reprezentácie predstavia pretekárky z Poľska a Slovenska. "

O necelý týždeň na to po Prahe, je v domácich podmienkach pripravené ďalšie pekné podujatie pod názvom - Slovakia Synchro. Pre koho je táto súťaž určená, kto každý sa na nej predstaví? Uskutoční sa krátko pred Vianocami, aká bude účasť a čo pre nás organizácia takéhoto podujatia znamená?

,, Toto je podujatie, ktoré má u nás dlhoročnú tradíciu, ide už o 32. ročník tejto súťaže. Pretekať budú mladšie žiačky / mladší žiaci a staršie žiačky / starší žiaci. Spolu máme prihlásených 167 pretekárov z 12 rôznych klubov a dve národné reprezentácie. Súťaž sa bude konať na plavárni Pasienky a budeme veľmi radi ak sa ľudia prídu v predvianočnom období zohriať na plaváreň a pozrieť si tento náš náročný šport. V sobotu poobede si diváci môžu pozrieť sólové a kombinované zostavy, v nedeľu doobeda bude na programe súťaž párov a súťažný víkend uzavrú v nedeľu na obed tímové zostavy. "

V závere roka sa nám to riadne nakopilo, čo sa týka jednotlivých podujatí. Bude sa snáď aj pomaly, ale isto aj bilancovať, rok bol bohatý na pekné akcie, aj z Vášho pohľadu, isto. Čo najviac u Vás zarezonovalo a s čím ste najviac spokojná ako predstaviteľka synchro plávania u nás?

,, Ja sa už celkom teším na súťažnú sezónu, v ktorej sa odzrkadlí dlhodobá a náročná príprava. U mňa osobne samozrejme tento rok najviac zarezonovali naše domáce Majstrovstvá sveta v kategórii mladších juniorov, ale na túto tému sme sa už zhovárali pred časom. Celá reprezentácia sa počas celého roka veľmi svedomito pripravovala pod vedením realizačného tímu čomu nasvedčujú aj výsledky v jednotlivých kategóriách na vrcholných podujatiach. "

Janka, aký je rok pred nami čo sa týka podujatí s výhľadom na OH v Tokiu 2020 a aké máte vízie pre nadchádzajúce obdobie?

Rok 2020 je v prvom rade rokom olympijským. Pred nami je olympijská kvalifikácia v Tokiu, ktorá sa bude konať v termíne 30.4.-3.5. Netreba prehliadnuť ani ďalšie vrcholné podujatia, ktorými budú Majstrovstvá Európy v Budapešti v máji, juniorské Majstrovstvá Európy na Malte v júni a juniorské Majstrovstvá sveta v Kanade na konci augusta 2020, takže to bude znovu veľmi dlhá a náročná sezóna. "

Patrik Pavelka