Podujatia SPF

56. Veľká Cena Slovenska 2018

Slovenská plavecká federácia v termíne 2.-4.3.2018 organizuje 56. ročník Veľkej Ceny Slovenska. Tento rok sa tradičného podujatia zúčastní až 10 krajín - Rakúsko, Česko, Maďarsko, Chorvátsko, Estónsko, Kirgizstan, Litva, Švédsko, Kosovo* a samozrejme, Slovensko. Na bratislavskej 50-metrovej krytej plavárni Pasienky si zapláva 440 pretekárov. Veľká Cena je zároveň 1. kolom Slovenského pohára družstiev a kvalifikačným podujatím na Olympijské hry mládeže v Buenos Aires 2018. Najlepší plavci v kategórii OPEN (5 plavcov) a v kategórii JUNIOR (3 plavci) si odnesú finančné odmeny v celkovej hodnote 3.800 eur, a to za najhodnotnejšie bodové výkony.  História Veľkej Ceny Slovenska siaha až do roku 1963, kedy sa konal prvý ročník podujatia pod názvom Veľká cena Bratislavy v termíne 7.-8. septembra. Preteky vtedy organizovala TJ Slávia UK vďaka skúsenostiam funkcionárov tohto oddielu, na čele s Eduardom Nemečkom (venovaný mu je jeden z memoriálov VCS). Už na prvom ročníku najväčšieho medzinárodného podujatia v plávaní v tejto dobe bola aj bohatá zahraničná účasť. Okrem československej plaveckej špičky malo zastúpenie aj zahraničie, napríklad Rakúsko, Bulharsko a Švédsko. Slovenský plavecký zväz (dnes Slovenská plavecká federácia) prevzal organizátorskú záštitu nad týmto podujatím v roku 1968 (6. ročník) v spolupráci s TJ Slávia UK a podujatie sa premenovalo na Veľkú Cenu Slovenska. Prvých 13. ročníkov sa uskutočnilo na kúpalisku Matador a od roku 1976 (14. ročník) sa podujatie presunulo na krytú 50-metrovú plaváreň Pasienky.  V prípade, že máte záujem o prezeranie fotiek z roku 1968 (a iných ročníkov) Veľkej Ceny, použite tento odkaz:  https://vtedy.tasr.sk/zoom/277740/view?page=1&p=separate&view=-454,0,2126,1240 Vráťme sa späť do súčasnosti - tento ročník nás svojou účasťou potešia plavecké hviezdy ako Richard Nagy, Titenis Giedrius a Daniel Zaitsev.  Všetkým účastníkom držíme palce a rýchlu vodu.    * týmto označením nie sú dotknuté pozície v otázke štatútu tejto krajiny, pričom označenie je v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN 1244/1999 a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora k vyhláseniu nezávislosti Kosova.  zdroj: 50 rokov histórie Telovýchovnej jednoty Slávia Univerzita Komenského Bratislava (Bobrík Miroslav, Seman František)     

Majstrovstvá SR v technických elementoch a povinných figúrach...

V nedeľu 25. februára 2018 sa v bratislavskom bazéne FTVŠ UK súťažilo o majstrovské tituly v technických elementoch a povinných figúrach synchronizovaného plávania. Technické elementy sú povinné prvky technických zostáv v juniorskej a seniorskej kategórii. Povinné figúry plávali deti do 12 rokov. Súťažili všetky reprezentačné družstvá vrátane účastníčok lanských MS v Budapešti a kluby TJ Slávia STU, Šk Synchro, Iuventa AQUATIX a KŠP Žralok. Výsledky technické elementy Výsledky povinné figúry MŽ

Majstrovstvá SR v povinných figúrach SŽ 2018

V nedeľu 11. februára 2018 Slovenská plavecká federácia usporiadala Majstrovstvá SR v synchronizovanom plávaní. V bazéne FTVŠ UK v Bratislave štartovalo v povinných figúrach SŽ 33 súťažiacich. Okrem reprezentačného družstva mladších juniorov súťažili tri bratislavské kluby Iuventa AQUATIX, TJ Slávia STU a KŠP Žralok. Z víťazstva a titulu Majstra SR sa tešila Chiara Diky, striebro získala Linda McDonnell a bronz Silvia Solymosyová.  Výsledky

Oblastné Majstrovstvá SR -17.2.2018 Dlhé Trate

Slovenská plavecká federácia dňa 17.2.2018 organizuje Oblastné Majstrovstvá SR vo všetkých oblastiach na Slovensku. Svoje sily na dlhých tratiach si zmeria dohromady 678 pretekárov zo 45 klubov. Najviac pretekárov sa podujatia zúčastní v Bratislavskej oblasti (miesto konania Bratislava), kde bude plávať 241 pretekárov. Nasleduje Stredoslovenská oblasť (miesto konania Dolný Kubín), s počtom pretekárov 161 a o niečo menej plavcov si zapláva v Západosloveskej oblasti (miesto konania Nové Zámky) - 156 pretekárov. Na Východe (miesto konania Košice) si zapreteká 120 plavcov.  V raňajších hodinách sa bude začínať disciplínou 400m voľný spôsob, nasleduje 800m voľný spôsob a najdlhšia disciplína - 1500m voľný spôsob sa uskutoční v poobedňajšom poldni.  Dohromady budeme evidovať 965 štartov. 
Galavečer SPF

Vyhlásenie najúspešnejších športovcov SPF za rok 2017

Na slávnostnom galavečere v hoteli NH Gate One v Bratislave vyhlásili zástupcovia Slovenskej plaveckej federácie ( SPF ) v piatok 9. februára 2018 najúspešnejších športovcov SPF za rok 2017. Ocenení boli aj významní jubilanti za prínos v rozvoji plaveckých športov, ako aj kluby a oddiely pri príležitosti výročia ich založenia. Súčasne bolo úvodom udelené špeciálne ocenenie prezidenta SPF za mimoriadny čin v rozvoji plaveckých športov pre pani Zuzanu Juskovú ako prvú Slovenku, ktorá preplávala slávny prieplav La Manche. Podujatie moderoval moderátor a DJ Karol Mazák. Najlepšími plavcami Slovenska za rok 2017 sa stali Katarína Listopadová z ŠK Dukla Banská Bystrica a  Richard Nagy rovnako z ŠK Dukla Banská Bystrica. Na druhom mieste medzi ženami skončila Andrea Podmaniková a tretie miesto obsadila Karolína Hájková. Strieborná trofej v mužskej kategórii putovala do rúk Tomáša Klobučníka, bronzovú trofej si prevzal Marek Botík. Víťazom kategórie najúspešnejší Junior za rok 2017 sa stal Jozef Beňo z topoľčianskeho klubu PIRANA Sport Club, najúspešnejšou Juniorkou za rok 2017 sa stala Miroslava Záborská  z Plaveckého klubu STU Trnava. V kategórii Masters medzi ženami zvíťazila Zuzana Mimovičová, medzi mužmi zvíťazil v kategórii Masters Marek Botík. V synchronizovanom plávaní sa tešili z prvého miesta v kategórii pár seniorky Petra Ďurišová a Diana Miškechová. Najúspešnejšou sólistkou v seniorskej kategórii sa stala Nada Daabousová. Najlepšou juniorskou sólistkou sa stala Nátalia Pivarčiová, ktorá zároveň spolu s Kristínou Kvasňovskou zvíťazila aj v juniorskej kategórii ako najlepší pár. Ocenenené bolo aj naúspešnejšie družstvo v zložení nasledovných 10 akvabel: Júlia Bachárová, Zuzana Bodíková, Petra Ďurišová, Romana Horská, Kristína Kvasňovská, Laura Lisá, Diana Miškechová, Nátalia Pivarčiová, Rebecca Schererová, Sophia Suranová. V diaľkovom plávaní boli ocenení v juniorskej kategórii Marek Pavuk a v seniorskej kategórii Peter Gutyan, obaja diaľkoplavci zo Športového klubu AQUASPORT LEVICE. Vo vodnom póle v mužskej kategórii trojicu najúspešnejších pólistov tvoria Matej Čaraj z KVP Nováky v kategórii U17, Adam Mitruk z ŠK Hornets Košice v kategórii U20 a víťazom seniorskej kategórie je odchovanec KVP Nováky Juraj Zaťovič, momentálne pôsobiaci v gréckom klube Paok Solun. U vodnopólistiek v kategórii U17 sa víťazkou stala Anastasija Halocká z ŠK Modrí Draci Košice, v kategórii U20 zvíťazila Miroslava Stankovianska a v seniorskej kategórii Emma Junasová, obe odchovankyne PVK Vrútky. V FPD Slovenskom pohári družstiev 2017 sa víťazom stal Plavecký klub STU Trnava.  Druhé miesto patrí Plaveckému klubu ORCA Bratislava. Tretie miesto obsadil bratislavský klub SPK Bratislava. Celkovo bolo v roku 2017 prekonaných 75 slovenských plaveckých rekordov! ( Ženy 27 rekordov, Muži 48 rekordov)

Stránky

Subscribe to Podujatia SPF