Slovenky nepostúpili do Barcelony, v Istanbule prehrali s Tureckom tesne o gól

Slovenské vodnopólové reprezentantky pod vedením trénerskej dvojice Marek Gális a Cinzia Ragusa prehrali v sobotnom odvetnom stretnutí opostup na ME do Barcelony v Istanbule s domácim Tureckom tesne o gól 10:11 a to znamená, že po domácej remíze spred dvoch týždňov v Košiciach 11:11 sa nakoniec z postupu na kontinentálny šampionát tešia naše súperky, ktoré na ME v Belehrade v roku 2016 obsadili posledné miesto.

Do stretnutia nastúpili naše dievčatá s Janou Bružeňákovou v bráne a úvod duelu sme nezachytili, keď v priebehu úvodných šiestich minút sme inkasovali tri góly a vyzeralo to s nami zle-nedobre. Domáce hráčky v tejto fáze hry premenili jeden pokutový hod, ktorý zavinila Janka Kurucová a jednu presilovku, keď bola vylúčená Emma Junasová. Je veľkou škodou, že za úvodných 66 sekúnd sme mali dva razy po sebe výhodu presilovky, ale ani v jednom prípade sme nedokázali skórovať. Záver úvodných ôsmich minút patril našim dievčatám keď sme konečne
dokázali premeniť výhodu presilovej hry, keď sa presadila strelecky Barbora Baranovičová a znížila na 3:1 z pohľadu domáceho tímu, ale následne kapitánka Turecka Kubra Kus, ktorá nám robila obrovské problémy v Košiciach svoju chybu pri vylúčení napravila a poslala domáce hráčky znova do trojgólového vedenia na 4:1. V úplnom závere 9 sekúnd pred koncom vykresala iskierku nádeje pre naše dievčatá Karin Kačková a upravila stav po úvodnej štvrtine na 4:2 z pohľadu Turecka.

Pokiaľ veľmi dobre zaplnené hľadisko v Istanbule videlo v priebehu prvej štvrtiny šesť gólov, strelecký uragán na oboch stranách v tejto časti ustal. V priebehu 4.minúty Tamara Kolářová znížila na rozdiel gólu na 4:3 a bolo to znova pre Slovenky veselšie, ale po vylúčení Mirky Stankovianskej nám dala gól Kubra Kus a po prvom polčase Turecko viedlo o dva góly 5:3.

Najviac, až sedem gólov sme videli v tomto odvetnom zápase play off kvalifikácie o postup na ME do Barcelony v tretej štvrtine, v ktorej sa diali veci. Najprv Tamara Kolářová svojim druhým gólom znížila z pohladu domáceho tímu na 5:4, aby nás následne potešila pekným presným zásahom kapitánka Zuzana Hýroššová na 5:5, keď sme využili výhodu presilovej hry a začínalo sa odznova. Takmer ihneď po našom vyrovnávajúcom góle vzala zodpovednosť do svojich rúk domáca Kubra Kus, ktorá najprv z následného protiútoku dala 6-ty turecký gól a pri vylúčení Beáty Kováčikovej znova Kubra Kus získala ďalším gólom v našej sieti dvojgólové vedenia domácich na 7:5. To ambiciózne slovenské dievčatá nevykoľajilo, ba naopak. Záver týchto ôsmich minút
patril nám, dali sme tri góly po sebe a strhli vedenia na svoju stranu. Domáci tím mal tri vylúčené hráčky po sebe, Slovensko využilo až tretiu ponúknutú šancu na skórovanie, keď sa blysla tretím gólom Tamara Kolářová a znížila na 7:6, 54 sekúnd pred koncom Miroslava Stankovianska vyrovnala na 7:7 a 14 sekúnd pred sirénou Janka Kurucová po prvý raz v zápase poslala naše dievčatá do vedenia na 8:7 a tak sa aj skončila tretia štvrtina.

Do záverečnej štvrtiny namiesto Jany Bružeňákovej do našej brány nastúpila Karolína Šándriková a veru sa s našou obranou mala čo obracať. Vylúčenie Janky Kurucovej sme ešte ustáli, ale ďalšie previnenie Pauly Lacikovej už nie a domáce vyrovnali na 8:8. Niečo viac ako päť minút pred koncom zápasu sme ešte raz išli do vedenia po druhom góle Miroslavy Stankovianskej  na 9:8, ale záver patril Turecku. Tri minúty pred koncom duelu domáce vyrovnali na 9:9, následne sme presilovú hru nevyužili a krátko na to sa tretím faulom sa z hry porúčala Mirka Stankovianska. Turkyne si vzali oddychový čas, gól však nedali. 48 sekúnd pred koncom stretnutia sa však faulom
previnila Paula Laciková, ktorá zaznamenala tretí faul v zápase a Kubra Kus nám dala svoj šiesty gól a upravila stav na konečných 10:9, ktorý znamená, že na ME postúpili domáce hráčky. Hneď na to sme si vzali oddychový čas, ale gól sme už nedokázali dať. Domáca kapitánka nám v súčte dvoch zápasov dala spolu 13 gólov, pričom Turecko nám dalo
spolu 21 gólov.

Kvalifikácia o postup na vodnopólové ME 2018 - ženy - baráž - odveta - sobota:

ISTANBUL

Turecko - Slovensko 10:9 (4:2, 1:1, 2:5, 3:1) - prvý zápas: 11:11, na ME postúpili Turkyne

Góly: Kusová 6, Buraliová 2, Cavlaková a Erdemová po 1 - Kolářová 3, Stankovianska 2, Kurucová, Baranovičová, Kačková a Hýroššová po 1

Zostava SR: Šandriková, Bružeňáková - Kováčiková, Kurucová, Baranovičová, Junasová, Halocká, Kačková, Laciková, Stankovianska, Hýroššová, Kátlovská, Kolářová

Prehľad účastníčok ME 2018: Izrael, Francúzsko, Nemecko, Turecko, Chorvátsko, Srbsko, Rusko, Grécko, Španielsko, Taliansko, Holandsko, Maďarsko

Autor: Patrik Pavelka