Slovensko pred štartom kvalifikácie o postup na vodnopólové ME 2020

Dnes predpoludním sa na pôde Slovenskej plaveckej federácie uskutočnila tlačová konferencia sekcie vodného plávania, na ktorej sa zúčastnil prezident SPF Ivan Šulek, tréner reprezentácie mužov Peter Nižný a kapitán mužskej reprezentácie Juraj Zaťovič, ktorý presne o dva týždne oslávi svoje 37.narodeniny. Témou stretnutia s novinármi bola nadchádzajúca vodnopólová kvalifikácia o postup na ME 2020, ktoré sa od 12.do 26.januára uskutočnia v Budapešti.Kvalifikácia mužov sa bude hrať od piatka do nedele v NCVP v Novákoch.
Naši vodní pólisti sa pokúsia o postup na januárové ME 2020. V Národnom centre vodného póla v Novákoch na nich na kvalifikačnom turnaji čakajú výbery Bieloruska, Ukrajiny a Francúzska. Na šampionát do Budapešti (12. až 26. januára) postúpia prvé dva tímy z tejto skupiny.
Slovensko sa rozhodlo nakoniec zorganizovať kvalifikačnú skupinu v Novákoch. Ako organizátor mali právo určiť poradie zápasov. "Francúzi budú najťažší súper, aj preto sme si ich vybrali až do tretieho zápasu. Bielorusko a Ukrajina sú pre nás neznáme tímy. Nezostáva nám nič iné, len ich zdolať. Verím, že to tak bude," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave tréner Peter Nižný.
Vodnopólová reprezentácia sa naposledy stretla v príprave na konci januára tohto roka. "Chcel som sa pripravovať každý mesiac, ale rozpočet nám to nedovolil. Teraz máme na prípravu pár dní, kvalifikáciu musíme zvládnuť. Čaká nás trojzápas, nebude to ľahké. Ale podmienky majú všetci rovnaké. Sme doma a to chceme využiť. Najlepšie by bolo postúpiť z prvého miesta, pretože žreb na ME by k nám bol milosrdnejší. Verím, že sa to podarí," dodal Nižný.

V tíme je deväť legionárov, šiesti z francúzskej ligy, po jednom z rakúskej, chorvátskej a nemeckej a deväť hráčov z domácej vodnopólovej Pharma group extraligy: "Chalani, ktorí hrajú vo Francúzsku, sú tam len pár týždňov. Veľa informácií o nich nemám. Ostatných poznám dlhé roky. Mužstvo je zložené na 90 percent z toho, čo sme mali k dispozícii na uplynulých ME. Viem, čoho sú schopní," uviedol Nižný. Nášmu výberu bude chýbať center Lukáš Ďurík, ktorý patril medzi najväčšie opory. Hráč CN Barcelona totiž dostal ponuku na španielske občianstvo a chce ju využiť.

Kapitánom tímu bude Juraj Zaťovič, ktorý sa rozlúčil s reprezentáciou na ostatných ME v španielskej Barcelone a to pred zápasom o 13.miesto Gruzínsko- Slovensko, ale turnaj v Novákoch po rozhovore s trénermi ešte odohrá: "Bolo to jednoduché rozhodnutie. Tréneri ma požiadali, či by som neodohral tento turnaj. Povedal som, že do toho idem. Budeme hrať doma, aj toto pri mojom rozhodovaní zavážilo. Urobím všetko, aby sme sa dostali na ME."

Náš ,, Dzindzo "  verí, že Slovensko na turnaji zvládne prvé dve stretnutia, aby sa o prvé miesto mohlo pobiť v závere turnaja s Francúzskom. "Bielorusi a Ukrajinci hrajú fyzicky náročné pólo, ale nie sú tak takticky vyspelí ako my. Ale sme favoriti a verím, že proti obom podáme výkon, aký vieme. Proti Francúzom by to mala byť čerešnička na torte," uzavrel Zaťovič.   
      
      Nominácia SR na kvalifikačný turnaj ME 2020:
      Hoferica Tomáš (Reims, Fr.), Kolárik Martin (Paríž, Fr.), Laciak Martin (HOZKE), Bielik Tomáš (Reims, Fr.), Zaťovič, Juraj (KVPNO), Baláž Samuel (Reims, Fr.), Čaraj Matej (Reims, Fr.) Mikloda Miroslav (HOZKE), Baran Samuel (SPUPR), Tkáč Marek (Aix en Provence, Fr.), Zareva Andrej (HOZKE), Kováčik Andrej (KVPNO), Mitruk Adam (Viedeň, Rak.), Pieter Radovan (KVPPN), Molnár Marek (Berlín, Nem.), Veterník Daniel (KVPNO), Tkáč Patrik (VPMBA), Tkáč Maroš (Rijeka, Chor.).    
 Tréner: Peter Nižný.
      
      Program turnaja:

      piatok 11. októbra
      17.30 h Francúzsko - Ukrajina
      19.00 h Slovensko - Bielorusko
      
      sobota 12. októbra
      17.00 h Bielorusko  - Francúzsko
      18.30 h Slovensko - Ukrajina
      
      nedeľa 13. októbra
      10.00 h Ukrajina - Bielorusko
      11.30 h Slovensko - Francúzsko
      
 

 

Patrik Pavelka